12 Mart büyük Gagauz sürgünü – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)   • Söz Konusu-5: Açık Oturum

12 Mart büyük Gagauz sürgünü

12 Mart Gagauz Türklerinin zorunlu göçünün yıl dönümü

14 Mart 2020
A. Selim Babaoğlu ve Nuray Türksoy
12 Mart büyük göç
Gagauz Göçü

Gagauz Türklerinin Rusça yayın yapan Yedinaya Gagauzia gazetesinde çıkan haberde 200 yıl önceki büyük Gagauz sürgünü anıldı.

200 yüzyıl önce 12 Mart gününün Rus İmparatorluğu İçişleri Bakanı Viktor Kaçubey’in Bulgarlar, Gagauzlar ve bir kısım diğer etnik gurpları Macaristan’dan Besarabya’ya (Bugünkü Moldova) sürgün edilmesi için çıkardığı kararnamenin yıl dönümü olduğu belirtildi. Sürgünün bu tarihten de yüzyıl öncesinde başladığı ve gittikçe genişleyen bir alanı kapsadığı belirtiliyor.

Gagauz devlet başkanı İrina Vlah da sürgün ile ilgili beyanat verdi. Vlah beyanında, göç kararnamesine atıfla atalarının yeni vatanlarında yaşamaları adına önemli bir belge olduğunu belirtirken, Gagauz toplumunun o günden bu güne çok yol kat ettiğini, barışı koruduğunu ve Moldova’daki diğer halklarla birlikte omuz omuza yaşamayı sürdürdüğünü sözlerine ekledi.

***

(Azerbaycan lehçesinde)

Qaqauz Türklərinin Rusca yayımlanan Yedinaya Qaqauzya qəzetində çıxan xəbərdə 200 il öncəki böyük Qaqauz sürgünü yad edildi.

200 il əvvəl 12 Mart günü Rus İmperiyasının daxili işlər naziri Viktor Kaçubey’ın Bulgarlar, Qaqauzlar və bir qism digər etnik qrupları Macarıstan’dan Besarabya’ya (Bugünkü Moldova) sürgün edilməsi üçün çıxardığı qərarnamənin il dönümü olduğunu bildirdi. Sürgünün bu tarixdən də yüz il əvvəl başladığı və getdikcə genişlənən bir sahəni əhatə etdiyi bildirilir.

Qaqauz dövlət başçısı İrina Vlah da sürgün ilə əlaqəli bəyanat verdi.
Vlah bəyanatında, köç qərarnaməsinə istinadən atalarının yeni vətənlərində yaşamaları adına önəmli bir sənəd olduğunu qeyd edərkən, Qaqauz toplumunun o gündən bu günə çox yol getdiyini, sülhü qoruduğunu və Moldova’ dakı digər xalqlarla birlikdə yaşamağı davam etdirdiyini sözlərinə əlavə etdi.

Kaynak : (http://edingagauz.md/sobitiya/200-let-nazad-zadunajskie-kolonistyi-po/,12/03/2020)

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarların diğer yazıları: