18 Eylül Azerbaycan Millî Müzik Günü

Azerbaycanlı ünlü besteci Üzeyir Hacıbeyov’un doğum günü, Azerbaycan’ın Millî Müzik Günü olarak bugün tüm ülkede kutlanıyor.


Azerbaycan

18 Eylül Azerbaycan Milli Müzik Günü

Azerbaycan’ın ünlü ismi Üzeyir Hacıbeyov; bestekâr, bilim insanı, yazar, gazeteci , içtimai ve siyasi kimliği ile tanınmakta ve Doğu’da ilk opera kurucusu olarak bilinmektedir. Azerbaycan millî opera hayatı bundan 110 yıl önce Hacıbeyov’un sahnelediği “Leyla ve Mecnun” adlı opera ile başlamıştır. “Şeyh Sinan” (1909), “Şah Abbas ve Hurşid Banu”, “Aslı ve Kerem” (1912), “Harun ve Leyla” (1915) gibi ulusal operalar da ünlü müzik âlimine aittir.

Üzeyir Hacıbeyov, “Köroğlu” operası ile büyük bir başarı elde etmiş ve sadece Azerbaycan’da değil dünya operaları arasında da başarı yakalayarak ve örnek bir isim olmuştur. Ünlü besteci, Azerbaycan’ın ilk müzikal komedisi “Karı- Koca” adlı üç sahneden oluşan eserin de sahibidir. Hacıbeyov’un komedi türünde ünlü diğer eseri ise “O Olmasın, Bu Olsun” müzikal komedisidir. Eseri, 1911 yılında Bakü’de icra etmiş ve daha sonra eser farklı dillere çevrilerek sahnelenmiştir. Hacıbeyov’un üçüncü ve son müzikal komedisi “Arşın Mal Alan” da büyük başarı elde etmiş, 70 yabancı dile çevrilerek 100’den fazla tiyatroda sahnelenmiştir. Müzikal, 1916 da ise komediye dayanan ilk uzun metrajlı sessiz film olarak izleyicileriyle buluşmuştur.

Pek çok başarılı esere imza atan Hacıbeyov hem Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti hem de Sovyet Azerbaycan marşlarının da bestecisidir. Başarılı sanatçı aynı zamanda halk müziğinin teorik temellerini gelecek nesillere aktarmak için 1945 yılında “Azerbaycan Halk Müziğinin Temeller” adlı bilimsel eseri yayımlamış ve günümüzde hala müzik ders kitabı olarak kullanılmaktadır.

Hacıbeyov’un hatırasını yaşatmak için 18 Eylül Millî Müzik Günü ülke çapında kutlanmaktadır.

Kaynak: (https://metbuat.az/news/1390003/bu-gun-Millî-musiqi-gunudur.html , 18.09.2020)

Yazar

Esra Çam

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar