20 manat üzerine “Karabağ Azerbaycan’ındır” yazılacak

Azerbaycan, 20 manat üzerine “Karabağ Azerbaycan’ındır” yazılması kararını aldı.


20 manat

Son günlerde sıklıkla sosyal ağlarda paylaşılan, 20 manat üzerindeki iki rakamın 2020 yılını belirtmek için yer aldığı ve Karabağ kelimesinin de bu yıl toprakların Ermenilerden kurtulacağını işaret ettiği söylentileri üzerine Azerbaycan Merkez Bankası Başkanı Elman Rustamov açıklama yaptı. Rustamov, banknotların her birinin farklı temalara sahip olduğunu bildirdi.
Başkan, 20 manat ile ilgili söylentilerin komplocu bir tavır olduğunu belirterek 1 manatın Azerbaycan kültürünü, 5 manatın edebiyatı, 10 manatın tarihi, 20 manatın Karabağ’ı, 50 manat eğitim ve gelecek, 100 manat ekonomi ve büyüme, 200 manatın ise tamamen modern Azerbaycan’a adandığını ifade etti.
Rustamov, 20 manat ile ilgili ise şu bilgileri aktardı:
“20 manatlık banknotun önünde tasvir edilen miğfer, kılıç ve kalkan Azerbaycan halkının namusu, şerefi ve gayretinin sembolüdür. Mücadele kararlılığımız bu toprakları her şekilde özgürleştireceğimizi gösteriyor. O gün bugün. Banknotun üzerindeki bülbül, kültür beşiğimiz Şuşa’nın sembolüdür. Arka halının sembolü Karabağ halısıdır. 20 manatlık banknotumuz tamamen Karabağ meselesine adanmıştır. 20 manatlık banknotun üzerindeki ‘Karabağ’ kelimesini büyük harflerle, Sayın Cumhurbaşkanımızın dilinden düşmeyen ‘Karabağ Azerbaycan’ındır’ ibaresi ile değiştireceğiz.”
Alınan kararların 1Ocak 2021’den itibaren uygulanacağı bildirildi.
(Kaynak: https://sonxeber.az/194190/20-manatin-uzerinde-qarabag-azerbaycandir-yazilacaq 23.10.2020)

Yazar

Esra Çam

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.