2020 Farabi Yılı İlan Edildi

Birleşmiş Milletler 2020 yılını Farabi yılı ilan etti.


Birleşmiş Milletler 2020 yılını Türk bilim insanı Farabi yılı ilan etti. 2020 yılı Ölümünün 1150. yılı olan Farabi, İslam dünyasına yaptığı çevirilerle mantığın ve felsefenin gelişmesinde önemli rol oynamış kendi eserleriyle ikinci Aristo olarak anılmış bir Türk alimidir.

Farabi Kimdir

Farabi 870 yılında Kazakistan’ın Otrar şehrinin yakınında bulunan Farab kentinde doğdu. Buhara, Semerkant’ta eğitim gören daha sonrasında Bağdat, Halep, Şam ve Kahire’de hayatını sürdüren Farabi Yunanca, Arapça, Farsça bilerek çeşitli eserleri İslam dünyasına kazandırmıştır. Aristo felsefesini anlayışı ve kendi eserlerinde işleyişi sebebiyle kendisi İslam dünyasında Muallim-i Sânî sıfatıyla anılmıştır ve Aristo hakkında sorulan soruya ” Eğer Aristo’ya yetişşeydin onun en iyi talebelerinden olurdum” cevabını vermiştir. Farabi ömür boyunca bilgiyi zenginliğin önünde tutarak günlük ihtiyacı için yeterli 4 gümüşten fazlasını kabul etmeyerek yaşamını sürdürmüştür. Farabi 950 yılında Şam’da hayatını kaybetmiştir.

Yazar

Kocafurkan Dinçaslan

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.