26 Ağustoslar

Talat Şalk, 26 Ağustosları ve tarihe etkisini yazıyor. Ağustos zaferleri için ileri geri konuşanları karşı karşıya olduğumuz tehlikeler için uyarıyor.


Tarihimizde iki 26 Ağustos vardır. İki 26 Ağustos da milletimizin unutmaması gereken önemli günlerdir. Türk milletinin geleceği ile ilgili büyük zaferlerin kazanıldığı günlerdir.

26 Ağustos 1071 günü Selçuklu Sultanı Alparslan komutasındaki Türk ordusu Malazgirt Meydan Savaşı’nda Bizans ordusunu mağlup etmiş, Anadolu kapılarını Türklere açmıştı.

Malazgirt Savaşı’ndan sonra Türkler Anadolu’yu yurt edinmiş Anadolu’ya sığmamış Osmanlı idaresinde Avrupa ve Afrika’ya taşmış tarihin gördüğü en muazzam en adil imparatorluğunu kurmuş çeşitli ırk ve dinden insanların yaşadığı bu büyük imparatorluğu uzun asırlar ehliyetle idare etmiştir.

Bir 26 Ağustos daha vardır. 26 Ağustos 1922 günü Atatürk Büyük Taarruzu başlatmıştır. Sanılmasın ki Büyük Taarruzun başlatıldığı 26 Ağustos günü Malazgirt Zaferi’nin kazanıldığı güne tesadüfen denk gelmiştir. Türk tarihini çok iyi bilen Atatürk Büyük Taarruzu 26 Ağustos günü başlatmakla istilacılara Malazgirt Savaşını hatırlatmış, “Bu memleket tarihte Türk’tü hâlde de Türk’tür, ebediyen Türk olarak kalacaktır” mesajını vermiştir.

30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Savaşı’nda Yunan Ordusu imha edilmiş başkomutanları esir alınmıştır. Büyük zaferdir. Her yıl kutlanmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti var olduğu sürece de kutlanacaktır.

Birileri “30 Ağustos herkesin bayramı değildir.” demiş. Bu sözleri söyleyen kişinin İstiklâl Savaşı hakkında yeterli bilgisi olmadığını düşünüyorum. Yöneticilerimizin çok dikkatli olmaları gerekir.  Türkiye terör örgütlerinin tehdidi altındadır birlik olma zamanıdır.

Kuzey Irak’ta Kürt Bölgesel Yönetimi Suriye’nin kuzeyinde PKK  YPG özerk idaresi kurulmuştur. Her iki oluşumda ABD. başrolü oynamıştır. ABD Suriye ve Irakta Kürtleri kullanmaktadır. Rusya’da, Suriye’de PKK  PYD oluşumuna karşı çıkmamıştır. Amerika ve Rusya’nın bölgedeki menfaatleri belki bunu gerektirmektedir. Ancak şu unutulmamalıdır. Bugün Amerika’nın uydusu gibi görünen (öyle de görünmek zorundadır her türlü yardımı ABD ‘den almaktadır)  PKK PYD’nin asıl amacı büyük Kürdistan’ı(!) kurmaktır. Fırsat buldukları an Irak’taki Barzanistan’ı Suriye’deki PKK  YPG ile birleştireceklerdir. En büyük hedefleri Türkiye’dir.

Bu sebeple kırsalda teröristlerle başarıyla mücadele edilirken, terörün durmasına faydalı olur düşüncesiyle anayasada değişiklik yapılması yoluyla Kürt vatandaşlarımıza ayrıcalıklı haklar verilmesi düşünülmemelidir. Bu egemenliğin paylaşılması anlamına gelir ki sonu gerçekten iyi olmaz.

Yazar

Talat Şalk

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.