ABD’den Çin’e Uygur yaptırımı – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • MDM İstanbul Şubesi Perşembe Sohbetleri: Kızılema, Turan dünyasının on bin yıllık sırrı   • 523’üncü Bilgi Şöleni: Yaşadığımız su sıkıntısı ve su politikalarımız

ABD’den Çin’e Uygur yaptırımı

Amerika Birleşik Devletleri Senatosu, “Uygur İnsan Hakları Siyaseti” başlıklı kanunu yakın zamanda oylamaya sunmaya hazırlanıyor.

9 Mayıs 2020
Hilal Ülkü Şahin
Doğu Türkistan
ABD’den Çin’e Uygur yaptırımı

ABD Senatosu’nda oylanacak kanun, Çin’e Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalleri nedeniyle kapsamlı yaptırımlar içeriyor. Kanun tasarısı, daha önce ABD Temsilciler Meclisi’nde kabul oyu olarak geçmişti.

ABD Senatosu çoğunluk lideri Mitch McConnell, 8 Mayıs 2020 tarihinde yaptığı açıklamada, senatonun “Uygur İnsan Hakları Siyaseti” başlıklı kanunu yakında oylayacağını ve kabul edeceğini ifade etti. Kanun özellikle Cumhuriyetçi Florida Senatörü Marco Rubio’nun girişimleri ile hazırlanmıştı. Senatör Rubio ayrıca Çin Komisyonu’nda başkanlık görevini de yürütüyor.

Senatör Rubio’nun ofisi kanunun oy birliği ile geçmesini dilediklerini ancak kanunun ne zaman senatoya getirileceğini kesin olarak bilmediklerini belirtti. Kanun senatoda kabul edildikten sonra yasalaşması için ABD Başkanı Donald Trump’ın onayı gerekiyor. Uygur aktivistler bu yasa tasarısını, diğer Batılı ülkelere emsal olabilecek bir adım olarak gördüklerini belirtti.

Kaynak: QHA

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları