Afganistanlı Özbek Türkü Altunay’ı ve annesini bomba ile şehit ettiler – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Türk ilim dünyasının acı kaybı   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)

Afganistanlı Özbek Türkü Altunay’ı ve annesini bomba ile şehit ettiler

Afganistanlı Özbek Türkü şair ve yazar Asadullah Walwalji’nin kızı ve karısı bombalı saldırı sonucu şehit oldu. Bombalı saldırı henüz herhangi bir terör örgütü tarafından üstlenilmedi.

21 Haziran 2020
A. Selim Babaoğlu , Alina Asanbekova ve Dilanur Polat
Afganistanlı Özbek Türkü Asadullah Walwalji
Afganistanlı Özbek Türkü’nün kızı Altunay

The World News sitesinde yayımlanan haberde Kabil’deki bombalı saldırıya yer verildi.

Afganistan’nın Kabil şehrinde 20/06/2020 tarihinde bombalı saldırı düzenlendi. Saldırı neticesinde ünlü Afganistanlı Özbek yazar ve şair Asadullah Walwalji’nin kızı Altunay’ın ve annesinin şehit olduğu bildirildi.

Aynı saldırıda 4 kişinin de yaralandığı ve yine Walwalji ailesine mensup oldukları bildirildi. Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.

***

(Kırgızistan lehçesinde)

“The World News” сайтында жарыяланган кабарда Кабулда жардырылган бомба да камтылды

20.06.2020-жылы Афганистандын Кабул шаарында бомба жардыруу болуп өттү. Бул жардыруунун натыйжасында Афганистандагы атактуу өзбек жазуучусу жана акыны Асадулла Вальвалжинин кызы Алтунай жана энеси кайтыш болгону кабарланган.

Ушул эле кол салуудан 4 адам жаракат алгандыгы жана алардын Вальвалжинин үй-бүлөсүнүн мүчөлөрү экендиги кабарланды. Азырынча кол салууну ким уюштурганы ачыктала элек.

***

(Azerbaycan lehçesinde)

The World News saytında yayımlanan xəbərdə Kabildə bombalı hücumdan bəhs edildi.

20.06.2010 tarixində Əfqanıstanın Kabil şəhərindəki bombalı hücum baş verdi. Hücum nəticəsində məşhur Əfqanıstanlı Özbək yazıçısı və şairi Əsədullah Walwaljinin qızı Altunay və anasının şəhid olduğu bildirildi.

Eyni hücumda 4 nəfərin yaralandığı və onların da Walwalji ailəsinə aid olduğu bildirildi. Hücumun günahını hələ heç kim öz üzərinə götürməyib.

(Kaynak: https://theworldnews.net/af-news/prominent-afghan-writer-s-wife-and-daughter-killed-in-kabul-explosion, 20/06/2020)

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarların diğer yazıları: