Afganistanlı Özbek Türkü çoban: İhtiyacım olsa da bağış yapacağım – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler Çalıştayı   • MDM İstanbul Şubesi Perşembe Sohbetleri: Türkiye’de Organ Nakli ve Sorunları

Afganistanlı Özbek Türkü çoban: İhtiyacım olsa da bağış yapacağım

Afganistan’dan Türkiye’ye göçen ve Kars’ta çobanlık yaparak geçimini sağlamaya çalışan Özbek Türkü Sadık Uzbek kendisinin de ihtiyacı olmasına Milli Dayanışma Kampanyası’na bağış yaptı.

13 Nisan 2020
A. Selim Babaoğlu ve Nuray Türksoy
Milli Dayanışma Kampanyası'na destek
Afganistanlı Sadık Uzbek

Afganistanlı Özbek Türkü Sadık Uzbek’in korona virüs salgını ile mücadele kapsamında başlatılan kampanyaya desteği duygulandırdı.13

Anadolu Ajansı’ndan yer alan haberde Sadık Uzbek Afganistan’dan geçim sıkıntısı sebebiyle Türkiye’ye göçüp Kars’ın Selim ilçesine yerleşen bir Özbek Türk’ünün burada çobanlık yaptığı ve 4 çocuğuyla birlikte geçinmeye çalıştığı öğrenildi.

Çobanlıktan kazandığı paranın 200 lirasını Milli Dayanışma Kampanyası’na bağışlayan Uzbek, Türkiye’yi çok sevdiğini, Türk Devletini kendi devleti gibi gördüğünü, kendisinin de ihtiyacının olduğunu ancak bağış yapmak istediğini ifade etti.

Afganistanlı Özbek Türkü Sadık’ın bu kıymetçe yüksek bağışı birden fazla devlete sahip olsalar da bütün Türk coğrafyasının ortak Türklük bilincine sahip olduğunu hatırlara getirdi.

***

(Azerbaycan lehçesinde)

Əfqanıstanlı Özbək Türkü çoban: Ehtiyacım olsa da könüllü yardım edəcəyəm.

Əfqanıstanlı Özbək Türkü Sadıq Uzbekin koronavirus epidemiyası ilə mübarizə üçün başladılan kampaniyaya dəstəyi duyğulandırdı.

Anadolu Agentliyində yer alan xəbərdə Sadıq Uzbek Əfqanıstandan yaşayış şərtlərinin çətinliyi səbəbi ilə Türkiyəyə köçüb, Qarsın Səlim ilçəsinə yerləşən bir Özbək Türkünün burada çobanlıqla məşğul olduğu və 4 uşaqla birlikte yaşamağa çalışdığı öyrənildi.

Çobanlıqdan qazandığı pulun 200 lirəsini Milli Dayanışma Kampanyasına bağışlayan Özbəy, Türkiyəni çox sevdiyini, Türk dövlətini öz dövləti kimi gördüyünü, özünün də ehtiyacı olmasına baxmayaraq yardım edəcəyini ifadə etdi.

Əfqanıstanlı Özbək Türkü Sadığın bu qiymətçə yüksək yardımı birdən çox dövlətə sahib olsalar da bütün Türk Coğrafiyasının ortaq Türklük şüuruna sahib olduğunu göstərdi.

 

Kaynak: (https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/milli-dayanisma-kampanyasina-destegiyle-duygulandiran-afgan-coban-kendi-devletim-gibi-destek-verdim/1801899, 12/04/2020)

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarların diğer yazıları: