Ahıska Sürgünü Gürcistan’da Anıldı – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Türk ilim dünyasının acı kaybı   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)

Ahıska Sürgünü Gürcistan’da Anıldı

Ahıska Türklerinin sürgününün 75. yıl dönümünde Gürcistan’ın başkenti Tifliste anma töreni düzenlendi. Gürcistan Parlamentosu önündeki “9 Nisan Şehitler Anıtı”na çelenk konulan sonrasında Soykırım Müzesi’nin ziyaret edildiği tören Dünya Ahıskalı Türkler Birliği, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından düzenlendi. Dünden Bugüne Ahıska Türkleri resim sergisi ziyaretçilere açıld ve […]

16 Kasım 2019
Kocafurkan Dinçaslan

Ahıska Türklerinin sürgününün 75. yıl dönümünde Gürcistan’ın başkenti Tifliste anma töreni düzenlendi. Gürcistan Parlamentosu önündeki “9 Nisan Şehitler Anıtı”na çelenk konulan sonrasında Soykırım Müzesi’nin ziyaret edildiği tören Dünya Ahıskalı Türkler Birliği, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından düzenlendi.

Dünden Bugüne Ahıska Türkleri resim sergisi ziyaretçilere açıld ve “75. Yıl Sürgünün Acıları” ortak yapım filmi gösterildi. DATÜB Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov, Türkiye’nin Ahıska Türklerine sahip çıktığını vurguladı, “Bizim arkamızda dağ gibi Türkiyemiz var, bizim arkamızda sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğanımız var. Biz Ahıska Türkleri olarak kaybolmadık, batmadık ve toplum olarak ayaklarımızın üstünde dik durduğumuzu göstermek için buraya geldik” ifadelerini kullandı.

YTB Başkanı Sayit Yusuf anma töreninde yaptığı konuşmada “Ahıska Türkleri yurtlarından koparıldı ama Gürcistan’da Ahıska Türklerinden mahrum oldu. Ahıska Türklerinden mahrum olan Gürcistan belki de en fazla bunun acısını, sıkıntısını yaşayan ülkedir” dedi.

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları