Ali Şîr Nevaî’nin 580. doğum günü anısına Özbekistan’da yeni kararlar alındı – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Gündem Özel: Karadeniz’de Rus-Amerikan Rekabeti ve Montrö   • Söz konusu açık oturum-15: Korona/ Eba / Andımız

Ali Şîr Nevaî’nin 580. doğum günü anısına Özbekistan’da yeni kararlar alındı

Özbekistan Cumhurbaşkanlığı, Ali Şîr Nevaî’yi daha iyi araştırmak ve tanıtmak için yeni kararlar aldığını bildirdi.

24 Ekim 2020
Esra Çam

 

Ali Şîr Nevai

Büyük düşünür, şair, yazar ve ünlü devlet insanı Ali Şîr Nevaî, millî kültürün, edebî ve estetik düşüncenin gelişimine katkı sağlamış, ana dilin kullanımıyla da kelimelerin eşsiz zenginliğini ve sonsuz ifade olasılıklarını göstermiş ve aktarmıştır.
Son yıllarda, Ali Şîr Nevaî’ nin zengin ve çeşitli yaratıcı mirasını derinlemesine incelemek, eserlerini Özbekistan’da ve yurt dışında tanıtmak ve ölümsüzleştirmek için bir dizi çalışmalara imza atıldı.
Özellikle Nevaî’nin doğum günü 9 Şubat’ta, edebiyat ve aydınlanma bayramı olarak Özbekistan’da gelenekselleşerek kutlanmaktadır. Büyük sanatçının eserleri, düzenli olarak yayımlanarak Nevaî hakkında araştırmalar yapılmasını fırsatlar sağlanmış, ulusal ve uluslararası düzeyde bilimsel konferanslar düzenlenmiştir.
Aynı zamanda Ali Şîr Nevaî’nin adını taşıyan Taşkent Devlet Özbek Dili ve Edebiyatı Üniversitesi kuruldu, Özbekistan’da heykelleri dikildi ve Taşkent’te Yazarlar Sokağı inşa edildi. Yabancı ülkelerde koleksiyonu yayımlanarak daha çok okuyucu kitlesine ulaşılması sağlandı.
Ali Şîr Nevaî’yi daha iyi araştırmak ve tanıtmak için çalışmalar tüm hızıyla devam etmekte. Ali Şîr Nevaî adına Özbekistan Cumhurbaşkanlığı, 2021 yılında uygulanacak yirmi maddelik karar aldı. Bu kararlar ile birlikte Ali Şîr Nevaî’nin 580. ölüm yıldönümü geniş çapta araştırmalar ve kutlamalar yapılmasına olanak sağlayacak aynı zamanda mobil uygulamalarla Nevaî’nin eserleri daha çok kullanıcıya ulaşacaktır.

(Kaynak: http://uza.uz/oz/documents/buyuk-shoir-va-mutafakkir-alisher-navoiy-tavalludining-580-y-19-10-2020)

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları