Amerika Güney Kıbrıs’a uyguladığı silah ambargosunu kaldıracak – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Söz konusu açık oturum-15: Korona/ Eba / Andımız   • Bütün bilinmeyenleriyle varlık fonu

Amerika Güney Kıbrıs’a uyguladığı silah ambargosunu kaldıracak

Amerika Güney Kıbrıs’a karşı 33 yıllık silah ambargosuna son verecek.

2 Eylül 2020
A. Selim Babaoğlu
Amerika Güney Kıbrıs'a silah ambargosunu kaldırmaya hazırlanıyor.
Mike Pompeo

ABD Dışişleri Sekreteri Mike Pompeo geçtiğimiz Salı günü yaptığı açıklamada Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne karşı 33 yıldır uygulanan silah ambargosunun kaldırılacağını belirtti.

Pompeo açıklamasında, Güney Kıbrıs’ın Doğu Akdeniz’de kilit bir ortak olduğunu, yeni mali yılda ölümcül olmayan silahlar ve hizmetlere getirdikleri ambargoyu kaldıracaklarını ifade etti.

Güney Kıbrıs Rum Kesimi lideri Nicos Anastasiades durumu olumlu karşılarken, Türk Dışişleri NATO üyesi Amerika’nın bu tutumunu tekrar değerlendirmesi çağrısında bulundu.

Kaynak: (https://www.reuters.com/article/us-usa-cyprus-turkey/us-to-lift-33-year-arms-embargo-on-cyprus-angering-turkey-idUSKBN25S65B, 01/09/2020)

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları