Ankara'da Türk Dünyası Tonyukuk Parkı ve Bilge Tonyukuk Yazıtı açıldı - Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Araştırmacı-Yazar Prof. Dr. Nadir Devlet Hayatını Kaybetti   • Yarışma

Ankara’da Türk Dünyası Tonyukuk Parkı ve Bilge Tonyukuk Yazıtı açıldı

22 Şubat Pazartesi günü Ankara’nın Altındağ ilçesinde Türk Dünyası Tonyukuk Parkı’nın açılış töreni yapıldı. Parkta, Bilge Tonyukuk adına sekizinci asırda Orhun ırmağı vadisine dikilen yazıtın yeni yapılmış bir örneğinin bulunduğu bir alan ayrıldı.

23 Şubat 2021
Kâmil Engin

 

 

Türk Dünyası Tonyukuk Parkı ve Bilge Tonyukuk Yazıtı, Uluslararası Türk Akademisi ve Altındağ Belediye Başkanlığı’nın ortak girişimleriyle tamamlandı.

Tonyukuk Parkı’nın açılışını, TBMM Başkanı Mustafa Şentop yaptı. TBMM Başkanı, açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Park içerisine dikilen anıt, Orta Asya’daki Orhun Irmağı Vadisi’ne sekizinci yüzyılda dikilmiş olan Bilge Tonyukuk yazıtının birebir aynısıdır. Tarihimize ve kültürümüze duyduğumuz bağlılık ve ilginin yansıması olan Tonyukuk Anıtı’nın Türkiye’nin kalbinde dikilmesinin milli mefkuremizin işaret taşlarına verilen bir değer olarak görüyorum.” dedi.

Türk Dünyası Tonyukuk Parkı ve Bilge Tonyukuk Yazıtı, UNESCO’nun Bilge Tonyukuk abidesinin 1300’üncü yıldönümü dolayısıyla 2020 yılı için ilan ettiği “Tonyukuk Yılı” çerçevesinde yapılan çalışmalardan biri oldu.

Sekizinci asırda yaşayan Bilge Tonyukuk, Göktürk Devleti hükümdarları İlteriş Kağan, Kapagan Kağan, Bögü Han ile Bilge Kağan’a baş vezirlik yapmış, bazı savaşlarda da başkomutan olarak görev yapmış önemli bir devlet adamıdır. Onun adına inşa edilen Bilge Tonyukuk Anıtı, günümüzde Moğolistan’nın başkenti Ulan Batur’a yaklaşık kırk beş km mesafede bir arazide bulunuyor.

 

Kaynak: https://haberlerankara.com/foto/6521348/bilge-tonyukuk-altindagda-yasayacak?1 (23/02/2021)

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları