Apple Kırım’ı Rusya’da Gösterdi, Tepki Geldi – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Türk ilim dünyasının acı kaybı   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)

Apple Kırım’ı Rusya’da Gösterdi, Tepki Geldi

Apple şirketi uygulamalarında Rusya’dan kullanan kişilere Kırım, Akyar (Sevastopol), Akmescit’i (Simferopol) Rusya topraklarında göstermeye başladı.

28 Kasım 2019
Kocafurkan Dinçaslan

Apple şirketi uygulamalarında Rusya’dan kullanan kişilere Kırım, Akyar (Sevastopol), Akmescit’i (Simferopol) Rusya topraklarında göstermeye başladı. Kırım uygulamaya Ukrayna ve diğer ülkelerden girildiğinde ise ne Ukrayna ne de Rusya olarak görünüyor. Durum hakkında Ukrayna Dışişleri Bakanlığından tepki geldi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Vadim Prıstayko “Bunu açıklamama izin verin. Hayal edin ki, en kötü düşmanınız sizin tasarım ve fikirlerinizi, yıllar boyunca süren çalışmalarınızı ve kalbinizin bir parçasını çaldı. Siz de bu yüzden çok üzgünsünüz fakat halinizden anlamayan biri sizin acınıza aldırış etmiyor. Kırım’ın ‘Rusya olarak gösterildiğini’ duyduğumuz zaman biz işte böyle hissediyoruz.” şeklinde tepkisini gösterdi.

Ukrayna Washington Büyükelçiliği konu hakkında Apple’a başvurarak yapılan yanlışı düzeltme çağrısında bulundu. Elçilik “Ukrayna’nın ABD Büyükelçiliği, Apple şirketi yönetimine başvurarak uygulamalarda, Kırım’ın Rusya’nın bir parçası olarak kabul edilmesine ilişkin yanlışın düzeltilmesini istedik. Ukrayna diplomatları da, Dışişleri Bakanlığının ve ABD’nin diğer yetkili kurumlarının dikkatini mevcut duruma çekti.” açıklamasını yaptı.

Kaynak: QHA

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları