Avustralya Çin ile insan hakları işbirliğini askıya alıyor – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Türk ilim dünyasının acı kaybı   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)

Avustralya Çin ile insan hakları işbirliğini askıya alıyor

Çin’in Uygur ve Kazak Türklerine yönelik politikası 20 yıllık Çin-Avustralya insan hakları işbirliğini bitirdi.

18 Kasım 2019
A. Selim Babaoğlu

 

Avustralya - Çin ilişkileri
Avustralya Çin ile insan hakları işbirliğini askıya alıyor

İngiliz Daily Mail gazetesinde çıkan haberde Çin tarafından Uygur ve Kazak Türklerine uygulanan kötü muameleler ile toplu hapislerden ve iki Avustralyalı politikacının Çin’e girişinin yasaklanmasından ötürü 20 yıllık Avustralya-Çin insan hakları işbirliğinin askıya alındığı duyuruldu.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, liberal siyasetçiler Andrew Hastie ve James Paterson’ın vizelerinin iptal edilmesini utanç verici olarak niteledi.

Muhalif lider Anthony Albanese SKY NEWS’e verdiği röportajda Hong Kong yaşanan hadiseler ve Uygurların maruz kaldığı uygulamalara dair meşru, gerçek endişelerinin olduğunu belirterek Avustralya’da ifade özgürlüğünün desteklendiğini, Çin tavrının talihsizlik olduğunu vurguladı.

Kaynak: (https://www.dailymail.co.uk/news/article-7696483/Australia-suspends-human-rights-partnership-China-mass-detention-Uyghur-Muslim-minority.html, 18/11/2019)

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları