Avustralya Çin ile insan hakları işbirliğini askıya alıyor

Çin'in Uygur ve Kazak Türklerine yönelik politikası 20 yıllık Çin-Avustralya insan hakları işbirliğini bitirdi.


 

Avustralya - Çin ilişkileri

Avustralya Çin ile insan hakları işbirliğini askıya alıyor

İngiliz Daily Mail gazetesinde çıkan haberde Çin tarafından Uygur ve Kazak Türklerine uygulanan kötü muameleler ile toplu hapislerden ve iki Avustralyalı politikacının Çin’e girişinin yasaklanmasından ötürü 20 yıllık Avustralya-Çin insan hakları işbirliğinin askıya alındığı duyuruldu.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, liberal siyasetçiler Andrew Hastie ve James Paterson’ın vizelerinin iptal edilmesini utanç verici olarak niteledi.

Muhalif lider Anthony Albanese SKY NEWS’e verdiği röportajda Hong Kong yaşanan hadiseler ve Uygurların maruz kaldığı uygulamalara dair meşru, gerçek endişelerinin olduğunu belirterek Avustralya’da ifade özgürlüğünün desteklendiğini, Çin tavrının talihsizlik olduğunu vurguladı.

Kaynak: (https://www.dailymail.co.uk/news/article-7696483/Australia-suspends-human-rights-partnership-China-mass-detention-Uyghur-Muslim-minority.html, 18/11/2019)

Yazar

A. Selim Babaoğlu

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar