Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından Lavrov’a cevap – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Türk ilim dünyasının acı kaybı   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından Lavrov’a cevap

Dağlık Karabağ sorunu yine gündemde.

12 Kasım 2019
A. Selim Babaoğlu

 

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından Lavrov'a cevap
Dağlık Karabağ

Uzun yıllardır ateşkesin olduğu ancak zaman zaman çatışmalara da sahne olan Azerbaycan-Ermenistan sınırındaki Dağlık-Karabağ bölgesine dair yeni gelişmeler yaşanıyor.
Dağlık Karabağ, resmi olarak Azerbaycan sınırları içerisinde yer alıyor ancak fiilen Ermenistan tarafından işgal altında bulunuyor.
1 Aralık 1989’da Ermenistan’ın Karabağ’ı ilhakı üzerine başlayan gerginlik, Sovyetler Birliği’nin 1991’de dağılmasıyla, bağımsızlıklarını kazanan Ermenistan ve Azerbaycan arasında çatışmalara döndü.
Ermenistan çatışma süresinde Dağlık Karabağ ve çevresi dahil olmak üzere Azerbaycan topraklarının yüzde 20’lik bölümünü işgal etti.
Geçtiğimiz günlerde Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov Erivan’da bir basın toplantısı düzenledi. Toplantısında Ermenistan-Azerbaycan ihtilafı hakkında sorulan soruya verdiği cevaplara karşılık Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Basın Servis Başkanı Leyla Abdullayeva şu şekilde karşılık verdi:
“Her zaman bahsettiğimiz gibi bir daha vurgulamak isterim ki yalnız bu bölgeden göç ettirilmiş Azerbaycanlıların Dağlık-Karabağ’da kendi evlerine geri dönmesi çatışmanın Azerbaycan Cumhuriyetinin sınırları dahilinde bölgenin Azerbaycanlı ve Ermeni topluluklarının barış ve tehlikesizlik içinde birlikte yaşamasını kapsayan öz yönetim temelli bir çözüm için gerçek fırsatları açabilir.”
Diyen Abdullayeva sözlerine şu şekilde devam etti:
“Bunun için ise her şeyden önce çatışmanın çözümüne dayalı müzakereler yapılmalı ve Ermeni işgal güçleri Dağlık Karabağ ve Azerbaycan’ın yedi çevre ilinden çekilmelidir”
Kaynak: h(//az.trend.az/azerbaijan/politics/3146994.html 11.11.2019)

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları