Azerbaycan filmi “Şoller’in Arşivi”, Brezilya’da festivalde yarışacak

“Şoller'in Arşivi” filmi, Brezilya'nın Rio de Janeiro şehrinde düzenlenen FriCine Uluslararası Film Festivali'nde Azerbaycan'ı temsil etmek üzere yarışmaya seçildi.


 

FriCine

2018 yılı yapımı “Şoller’in Arşivi” (Şollerin arxivi) adlı film, Rio de Janeiro şehrinde önümüzdeki yılın mart ayında dokuzuncusu düzenlenecek olan FriCine Uluslararası Film Festivali’nin (Festival Internacional de Cinema Socioambiental) yarışma programına seçildi.

Alman yerleşimcilerinin Azerbaycan’a gelişinin iki yüzüncü yılı dolayısıyla 2018 yılında Devlet Başkanı İlham Aliyev’in imzaladığı karara uygun olarak çekilen filmde, Azerbaycan ile Almanya arasındaki dostluk ve Azerbaycan’ın sahip olduğu kültürel çeşitlilik değerleri konu ediliyor.

Çekimleri Gence, Göygöl, Tovuz ve Bakü’de tamamlanan filmin başrollerinde, Halk Artisti Sabir Memmedov, Emektar Artistler Ejder Zeynalov, Rövşen Kerimduht, Ramiz Veliyev ve Sevda Elekberova yer alıyor.

Filmin senaryo yazarı, yapımcısı ve yönetmeni Celaleddin Kasımov, konu ile ilgili Azertac Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, filmin ana konusunun 1940’lı yıllarda Azerbaycan’da yaşamış Alman kökenli Şoller ailesinin hayatı olduğunu, Alman ailesinin örneğinde bir insanlık dramının sergilendiğini ve anlatılan olayların gerçek hayattan alındığını bildirdi.

Sholler's Archive

 

Kaynak: azertag.az (08/12/2020)

Filmin fragmanı: “ŞOLLERİN ARXİVİ”

 

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.