Azerbaycan’da Millî Tiyatro Günü kutlandı

Azerbaycan'da her yıl 10 Mart "Millî Tiyatro Günü" olarak kutlanıyor. Azerbaycan profesyonel milli tiyatrosu bu sene 148. yılını kutluyor.


 

 

Bir yıldır sahneleri seyirciden uzaklaştıran salgına rağmen Azerbaycan tiyatrosu yaşıyor ve millî tiyatro sanatını yaşatmak için yarına ümitle bakıyor.

10 Mart 1873 tarihinde başkent Bakü’de, Türk ve İslâm dünyasının ilk tiyatro yazarı Mirza Feteli Ahundzade’nin “Lenkeran Hanının Veziri” isimli komedisi sahnelendi. Ahundzade’nin yazdığı bazı oyunlar, 1850’lerde Tiflis’te Rusça temsil edilmişti. Ancak “Lenkeran Hanının Veziri” adlı oyun, gazeteci Hasan Bey Zerdabî ve tiyatro yazarı Necef Bey Vezirli’nin girişimleriyle, Bakü’de “realni mektebi”nin (orta mektep) öğrencileri tarafından ilk defa Türkçe temsil edildi. Bu nedenle, Azerbaycan’da profesyonel millî tiyatronun başlangıcı olarak bu tarih kabul ediliyor ve uzun yıllar sanat bayramı olarak kutlanıyordu. 2013 yılında alınan Cumhurbaşkanlığı kararıyla, 10 Mart günü her yıl resmen “Millî Tiyatro Günü” olarak kutlanmaya başlandı.

Bu önemli gün sebebiyle, Azerbaycan Milli Kütüphanesi tarafından “10 Mart – Millî Tiyatro Günü” adlı çevrim içi sergi hazırlandı. Kütüphanenin web sitesinde yayımlanan sergide, Azerbaycan tiyatro tarihinden fotoğraflar, konu ile ilgili kitap ve makaleler erişime açıldı.

Çevrim içi sergi, bu bağlantıdan ziyaret edilebilir.

 

Kaynak: https://azertag.az/xeber/Milli_Kitabxanada_10_Mart___Milli_Teatr_Gunu_adli_sergi_virtual_rejimde_istifadechilere_teqdim_olunub-1730097 (10/03/2021)

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.