Azerbaycan’dan Rus aydınlarına mektup

AZERTAC'ın haberine göre, bir süre önce Rusya Federasyonu'ndan bir grup aydın tarafından Karabağ'da bulunan Hristiyan mirasının korunması ve bu mirasın UNESCO'nun Dünya Mirası listesine alınması konusunda UNESCO'ya müracaatta bulunuldu. 


Anar Kerimov

UNESCO’ya yapılan bu başvuru, sadece Hristiyan mirasından söz edilmesi ve konuyla ilgili gerçeklerin göz ardı edilmesi dolayısıyla taraflı ve maksatlı olarak kaleme alındığı ve Azerbaycan’a karşı karalama kampanyasının bir parçası olduğu şeklinde eleştirilerek tepkiyle karşılandı.

AZERTAC’ın bildirdiğine göre, konu ile ilgili Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür Bakan Yardımcısı ve geçici olarak Bakanlık görevini sürdüren Anar Kerimov tarafından başvuruyu imzalayan aydınlara bir mektup gönderildi.

Mektupta, önce Ermenistan tarafından uzun süre işgal altında bulunan Azerbaycan topraklarında kültürel mirasın yağmalanması, özellikle İslâm ve Hristiyan mirasının tahrip edilmesi hakkında bilgiler verildi, aynı zamanda Azerbaycan’ın çeşitli şehirlerinde bulunan dinî (İslâm, Hristiyan, Yahudi) ve kültürel mirasın devlet tarafından titizlikle korunduğuyla ilgili gerçekler ifade edildi. Dağlık Karabağ’da ve çevre illerde Ermeni işgali süresince çok sayıda İslâmî kültür eserinin tahrip edilmesine rağmen, Azerbaycan topraklarındaki bütün tarihî, kültürel ve dinî mirasın ayrım gözetilmeksizin Azerbaycan devleti tarafından korunduğu ve hükûmetin bu konuya büyük önemle yaklaştığının bilinmesi gerektiği belirtildi.

Bunun yanı sıra, Rus aydınlarınca sözü geçen başvuruda dile getirilen memnuniyetsizliklere ilişkin, Azerbaycan hükûmetinin muhatap alınmaması, yalnız UNESCO’ya müracaat edilmesi nedeniyle Ermeni propagandalarına alet olunmaması hususu önemle vurgulandı.

Mektubun sonunda başvuruyu imzalayan aydınların, işgalden kurtarılmış topraklarda yaklaşık otuz yıl süren tahribatın sonuçlarını ve kültür eserlerinin Azerbaycan devleti tarafından nasıl korunduğunu yerinde görmek üzere ülkeye davet edildiği ifade edildi.

Kaynak: https://azertag.az/xeber/UNESCO_ya_muraciet_etmis_rusiyali_medeniyyet_xadimlerine_mektub_gonderilib-1656389 (02/12/2020)

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.