Azerbaycan’dan üç şehir “Öğrenen Şehirler” listesinde

Bakü, Gence ve Kebele, UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağının yeni üyeleri arasında yer alıyorlar.


 

Azerbaycan

UNESCO

UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağına ilk kez Azerbaycan’dan üç şehir üye olarak seçildi. Öğrenen Şehirler Küresel Ağına dâhil olan yeni üyeler, video konferans etkinliğiyle duyuruldu. Üyeliğe dâhil olan 27 ülkeden toplam 55 şehir arasında, Bakü, Gence ve Kebele de yer almaktadır.

Şehirlerin üye olma süreci, UNESCO Azerbaycan Millî Komisyonu Daimî Sekreterliğinin girişimi ve organizasyonu, Eğitim Bakanlığının desteği, UNESCO Daimî Temsilciliği ve ilgili yürütme makamlarının katılımıyla gerçekleşti.

UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağının amacı, üye şehirler arasında eğitim alanında deneyim alışverişinde bulunmak, şehirlerin öğrenme sürecini desteklemek, refah ve sürdürülebilir kalkınmayı teşvik etmek ve eğitim kalitesini arttırmaktır. Almanya’nın Hamburg kentindeki UNESCO Hayat Boyu Öğrenme Enstitüsü tarafından koordine edilmektedir. Şu anda 64 ülkeden 230 şehir üye mevcuttur. Üye ülkeler arasına bu yıl ayrıca Türkiye’den Afyonkarahisar, Balıkesir ve İzmir  dahil olurken, Azerbaycan’dan ise Bakü, Gence ve Kebele’nin de üye olduğu duyurulmuştur.

Kaynak: (https://sonxeber.az/190289/azerbaycanin-3-seheri-yunesko-nun-sebekesine-uzv-secildi-foto, 23.9.2020)

Yazar

Esra Çam

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar