Azerbaycan’ın bağımsızlık günü kutlu olsun – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler Çalıştayı   • MDM İstanbul Şubesi Perşembe Sohbetleri: Türkiye’de Organ Nakli ve Sorunları

Azerbaycan’ın bağımsızlık günü kutlu olsun

Azerbaycan Cumhuriyeti bağımsızlığının 29. yıl dönümünü kutluyor.

18 Ekim 2020
Esra Çam

 

Azerbaycan
18 Ekim Azerbaycan’ın bağımsızlık günü

SSCB’nin 20. yüzyılda çöküşüyle birlikte Azerbaycan halkı ikinci kez bağımsızlık bayrağını kaldırdı. Bu olay, Azerbaycan Türklerinin yirminci yüzyıl siyasi tarihindeki ikinci büyük zaferidir.

Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Yüksek Meclisi halkın talebi üzerine 30 Ağustos 1991’de toplanan olağanüstü oturumda, Azerbaycan Cumhuriyetinin bağımsızlığının, yeninden tesisine ilişkin bir bildirge kabul edildi. Bu karar, 18 Ekim tarihli oturumda “Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Bağımsızlığı” hakkındaki anayasa oy birliğiyle kabul edildi.

Millî Meclis, Azerbaycan Cumhuriyeti İstiklâl Marşı (müziği Üzeyir Hacıbeyli, sözler Ahmet Cevad) ve üç renkli bir bayrak ve içinde alev olan sekiz köşeli bir yıldızı 1992 yılında onayladı.

18 Ekim,1991’den beri Azerbaycan bağımsızlık günü olarak kutlanıyor.
Kaynak (https://metbuat.az/news/1392050/azerbaycanin-dovlet-musteqilliyi-gunudur.html 18.10.2020)

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları