Azerbaycanlı fotoğrafçı uluslararası yarışmada ödül kazandı - Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Işınsu   • Emine Işınsu vefat etti

Azerbaycanlı fotoğrafçı uluslararası yarışmada ödül kazandı

Azerbaycanlı fotoğrafçı Fergane Kasımlı, Avrupa Profesyoel Fotoğrafçılar Federasyonu’nun (FEP) “Yılın Profesyonel Fotoğrafı” yarışmasında dereceye girdi ve ödüller kazandı.

13 Nisan 2021
Kâmil Engin

 

Merkezi Brüksel’de bulunan Avrupa Profesyoel Fotoğrafçılar Federasyonu (FEP), yirmi dokuz üye ülkeden elli bini aşkın profesyonel fotoğrafçıyı temsil eden ve kâr amacı gütmeyen uluslararası bir sanat kuruluşu.

Bu yıl, yirmi beş farklı ülkeden üç yüzü aşkın fotoğrafçıya ait yaklaşık 2600 çalışmanın katıldığı yarışmada, spor kategorisinde ilk on dereceye girerek finale kalan Fergane Kasımlı, “Distinction” ve “Merit” ödüllerine lâyık görüldü. Kasımlı, daha önce, 2018 yılında da federasyonun “Avrupa Fotoğrafı Kalitesini (EP Qualification) kazanmıştı.

 

 

Fergane Kasımlı

Fergane Kasımlı

1982 yılında doğdu. İlk oyuncaklarından biri babasının fotoğraf makinesiydi. Babası amatör fotoğrafla ilgileniyordu. İlk fotoğraf makinesini on beş yaşında babasının hediyesiyle elde etti.

Çalışma hayatına öğretmen olarak başladı. Bu sırada amatör fotoğrafçı olarak yarışmalara katıldı. Kazandığı başarılar sonucu 2014 yılında öğretmenlik mesleğinden ayrıldı. Profesyonel fotoğrafçı olarak çalışmaya başladı. Aynı yıl, Azerbaycan Fotoğrafçılar Birliği’nin yönetim kurulu üyesi oldu. Meslek hayatı boyunca çeşitli ödüller kazandı. Fotoğrafları, gazete ve kitaplarda basıldı, yurt içi ve yurt dışında sergilerde yer aldı.

Son yıllarda spor fotoğrafçılığı ile ilgilenen Kasımlı, çalıştığı yıllar boyunca Bakü 2015 Avrupa Oyunları, 2016-2017-2019 Formula 1 Azerbaycan Grand Prix, 2017 IV. İslâm Dayanışma Oyunları, 2017 Uluslararası Jimnastik Federasyonu Dünya Kupası, 2019 Bakü Avrupa Gençler Olimpiyat Festivali gibi farklı spor müsabakalarını vizöründen takip etti.

Kaynak: https://farqana.wordpress.com/haqqinda/

https://azertag.az/xeber/Azerbaycanli_fotoqraf_FEP_in_mukafatina_layiq_gorulub-1753971 (1304/2021)

 

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları