Bakü’ye Doğalgaz İndirim Talebi – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Türk ilim dünyasının acı kaybı   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)

Bakü’ye Doğalgaz İndirim Talebi

Doğalgaz fiyatlandırmasında Türkiye Enerji Bakanı Fatih Dönmez “Doğalgaz olması gerekenden yüzde 59 daha ucuz” diyerek zam tartışmalarını başlatmıştı. Doğalgazın yüzde 21’lik kısmını aldığımız kardeş ülke Azerbaycan’dan doğalgaz fiyatlarında indirim talep edildi. Geçtiğimiz dönem alımımızı yüzde 31,6’lık artırdığımız Azerbaycan’dan gelen doğalgazın fiyatı Rus gazından yüzde 12 daha ucuz olmasına rağmen taşıma ücreti dolayısıyla çok yüksek fiyatlara […]

12 Aralık 2019
Kocafurkan Dinçaslan

Doğalgaz fiyatlandırmasında Türkiye Enerji Bakanı Fatih Dönmez “Doğalgaz olması gerekenden yüzde 59 daha ucuz” diyerek zam tartışmalarını başlatmıştı. Doğalgazın yüzde 21’lik kısmını aldığımız kardeş ülke Azerbaycan’dan doğalgaz fiyatlarında indirim talep edildi. Geçtiğimiz dönem alımımızı yüzde 31,6’lık artırdığımız Azerbaycan’dan gelen doğalgazın fiyatı Rus gazından yüzde 12 daha ucuz olmasına rağmen taşıma ücreti dolayısıyla çok yüksek fiyatlara ulaştı.

Daha ucuz olan Azerbaycan doğalgazı TANAP taşıma ücreti dolayısıyla dünyanın en pahalı gazı konumuna geldi. Bin metreküp doğalgaz fiyatı 165 dolar seviyesindeyken Azerbaycan gazı taşıma masrafları nedeniyle 300 dolardan daha yüksek fiyata geliyor. Trakya tesliminde 103 dolar sadece taşıma masrafı ödeyen Türkiye Azerbaycan’dan indirim talep etti.

Kaynak: QHA

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları