Batı Trakya Türkleri Yok Sayılıyor

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu Başkanı "Batı Trakya Türkleri yok sayılıyor"


Gündem Gazetesi’nin yaptığı haberde 2018 yılında Türklerin dini meskenlerine çeşitli saldırıların düzenlendiğini ve faillerinin bulunamadığı hakkında rapor yayınlandı. 2018’de Yassıköy’de cami duvarına sprey boyayla küfürlerin yazıldığı, yine 2018’de Şahin köyündeki eski medrese binasına girilerek etrafa zarar verildiği bilgisi paylaşıldı. Konu hakkında Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu Başkanı Halit Habipoğlu açıklama yaptı.

Batı Trakya Türkleri Yok Sayılıyor

Habipoğlu “Batı Trakya Türk toplumuna ait yalnızca ibadet yerleri değil Batı Trakya Türk toplumuna mensup dernek yöneticileri, dernek binaları ve Türk okulları da saldırıların hedefi haline gelmiş, Türk toplumuna ait dernek binaları, camiler, okullarda duvarlara küfürler ve hakaretler sıklıkla yazılmaktadır. Ne var ki bugüne dek hiçbir saldırının faili yakalanmamış ve cezalandırılmamıştır. Ülkedeki mülteci krizi ile birlikte Batı Trakya Türk toplumuna, İslama yönelik nefret de artış göstermektedir.

Bu tehlikeli durum karşısında hükumetin bütüncül bir politikası maalesef yoktur. İlaveten inanç yerlerine yapılan saldırıları konu alan bir rapor, müftülük ve vakıflar konularında Batı Trakya Türk toplumunun sorunlarını ve endişelerini dile getirmemekle yine Batı Trakya Türk toplumunu yok saymıştır. Devlet nezdinde bu politika ve tutum devam ettiği sürece diyalog ortamı kurulması imkansızdır.” açıklamasını yaptı.

Yazar

Kocafurkan Dinçaslan

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.