Batı Trakya Türklerine karşı şiddet ve ayrımcılık devam ediyor

Yunanistan'da Batı Trakya Türklerine karşı ayırımcılık ve şiddet olayları tırmanıyor.


Paylaşın:

Batı Trakya’daki Türklerin temsilcilerinden Dostluk, Eşitlik, Barış Partisi (DEB) Başkanı Çiğdem Asafoğlu, Batı Trakyalı 16 yaşındaki Türk gencinin 20 Yunan tarafından dövülmesi olayı ile ilgili olarak: “O saldırı belki bir ırkçı saldırı değildi ama saldırı esnasında söylenen ‘Pis Türk, bir dahaki sefere seni öldüreceğiz’ ifadesi saldırganların bilinçaltındaki düşüncelerini gözler önüne seriyordu.” dedi.

Darp olayı 26 Ağustos’ta Batı Trakya’da 16 yaşında bir Türk gencinin arkadaşları ile bir grubun tartışmasına müdahalesi neticesinde aynı günün akşamı 20 Yunan tarafından dövülmesi şeklinde gerçekleşmişti.

Dostluk, Eşitlik, Barış Partisi (DEB) Başkanı Çiğdem Asafoğlu Batı Trakyalı Türklerin altyapı hizmetlerinden işe alımlara kadar hayatın her alanında ayrımcılık yaşadığını belirtti.

Okullarda eğitim gören öğrencilerin herhangi bir ortamda Türkçe konuşmaları halinde çevreleri tarafından derhal uyarıldığını, dışlandıklarını ifade etti.

Irkçı baskı ve ayrımcılığın çok ezici olduğunu Batı Trakyalı Türklerin kendi aileleri ile dahi telefonda Türkçe konuşamadıklarını dile getirdi.

Kaynak: https://www.odatv4.com/dunya/bati-trakya-da-ayrimcilik-bitmiyor-irkcilik-tehdit-siddet-250230

Yazar

A. Selim Babaoğlu

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar