Türk Akademisinden "Jambul: Kazak ve Kırgızlar'ın Ortak Ozanı" konulu toplantı - Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • İran-Suudi Arabistan Yakınlaşması ve “Yeni” Ortadoğu   • Araştırmacı-Yazar Prof. Dr. Nadir Devlet Hayatını Kaybetti

Türk Akademisinden “Jambul: Kazak ve Kırgızlar’ın Ortak Ozanı” konulu toplantı

28 Ocak perşembe günü Uluslararası Türk Akademisi tarafından, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te “Jambul: Kazak ve Kırgızlar’ın Ortak Ozanı” konulu büyük bir etkinlik düzenlendi.

2 Şubat 2021
Kâmil Engin

 

 

Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlığının otuzuncu yıldönümü ve Kazak şairi ve destancı Jambul Jabayev’in (1846-1945) doğumunun 175. yıldönümü nedeniyle düzenlenen etkinliğe, Kazakistan ve Kırgız cumhuriyetlerinden devlet adamları ve kurum yöneticileriyle diplomatik misyon yetkilileri katıldı.

Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Darhan Kıdırali, Kazak şairi Abay Kunanbay’ın eserlerinin Kırgız Türkçesi’ne aktarılmasında emeği geçen Kerimbek Kadırakunov ve Togolbay Kazakov’u, Türk Akademisi’nin Gümüş Madalyası, bilim adamı Abdıldacan Akmataliyev’i Altın Madalya ve Süleyman Kayıpov’u ise Thomsen Madalyası ile ödüllendirdi.

Öte yandan, etkinlik çerçevesinde Uluslararası Türk Akademisi ile  Manas ve Cengiz Aytmatov Millî Akademisi arasında işbirliği anlaşması imzalandı.

 

Kaynak: http://twesco.org/tr/2021/01/28/7044/ (28/01/2021)

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları