Bozkırın incisi: Kazakistan

Türkistan-eki düniye esigi ğoy, Türkistan er türiktiñ besigi ğoy. Tamaşa Türkistanday jerde tuvğan, Türiktiñ teñiri bergen nesibi ğoy. Türkistan iki dünya eşiğidir, Türkistan Er Türk’ün beşiğidir. Görkemli Türkistan'da doğmak Tanrı'nın Türk’e verdiği nasibidir. (Mağcan Cumabay)


Kazakistan

Başkent Nur-Sultan / Bayterek Kulesi

Türkoloji Nedir?

Türk tarihini, kültürünü ve edebiyatını, özellikle de Türk dilini inceleyen bilim dalı. Türkoloji veya Türklük bilimi, Türk halkları ve özellikle Türk dil ve lehçeleriyle ilgilenen bilim dalıdır. Türk dilini, edebiyat, tarih, din ve Türk toplumlarının manevi, maddi kültürünü sistematik şekilde toplar ve araştırır. Geçmiş ve günümüz Türkçesi ve Türk toplumları ana konusunu oluşturur. Bu bilimde ihtisaslaşan kişilere Türkolog denir.

Kazakistan

Kazak Türkleri kimlerdir?

Kazak Türkleri, Kazakistan`da yaşayan Türk soylu halklardandır. Nogayca, Karakalpakça, Başkurtça ve Tatarca ile akraba olan ve Kıpçak dil grubuna giren Kazak dilini konuşurlar.

Kazakistan

“Hür Adam”

Kaynağı Türkçe olan Kazak kelimesinin anlamının “hür adam” olduğu düşünülmekte ve bu lakabın tarihsel olarak hürriyetlerine düşkün yörüklerden oluştuğu göz önüne alındığında yerinde bir tanımlama olduğu ortaya çıkmaktadır.

Kazakistan

 

Kazakistan’ın Yörükleri…

Binlerce yıl boyunca bu yörükler; kalabalık büyük baş hayvan sürülerini gütmüşler, bölgenin yamaçları ve nehir vadilerinde zengin toprakları işlemişlerdir. Değerli kürklerin sevk edildiği tarihî İpek Yolu ve Baharat Yolu’nun her ikisi de bölgeden geçerek Kazakistan’ı kültürel, ticarî ve ekonomik anlamda Asya ile Avrupa arasında önemli bir köprü konumuna getirmiştir.

Kazakistan hakkında önemli bilgiler

• Kazakistan’da 130 ülke vatandaşı yaşamaktadır.
• Yaygın dini inanışlar Müslümanlık ve Hristiyanlıktır.
• Kazakistan’ın resmi dili Kazakçadır. Ancak genç nesil, hızla üç dil konuşur hale gelmiştiir. Devlet daireleri ve diğer kuruluşlarda hem Kazakça hem de Rusça kullanılmaktadır.
• Kazakistan’ın başkenti Nur-Sultan’dır. (Astana)
• Nur-Sultan; genç, ancak hızlı büyüyen, geniş olanakları ile sonsuz fırsatların ve parlak fikirlerin oluştuğu bir şehirdir.
• Dünyadaki en büyük dokuzuncu ülke olmasına rağmen Kazakistan pek çok kişi için hala bilinmeyen ve esrarengiz bir ülkedir.

Kazakistan

Kaindy Gölü

Kazak Türklerinin Müzik Enstrümanları

Dombra
Kopuz
Jetigen
Kazakistan; ülkenin doğal kaynaklarını, ulusal parklarını, eşsiz doğasını çiçek ve bitki örtüsünü koruma konusunu üzerinde önemle durmaktadır. Kazakistan, en iyi ekolojik gezi noktalarından biridir. Bozulmamış çeşitliliği ile çok güzel ve görmeye değen ülkelerden biridir.

Kazakistan

 

***
(Kazak Türkçesi)

Түркітану Дегеніміз Не?

Tүркітану түрік тарихын, мәдениеті мен әдебиетін, әсіресе түрік тілін зерттейтін ғылым саласы. Түркітану ғылымы – түркі халықтарымен, атап айтқанда, түркі тілдерімен айналысатын ғылым саласы. Ол түрік тілін, әдебиетін, тарихын, дінін және түрік қоғамдарының рухани, материалдық мәдениетін жүйелі түрде жинап, зерттейді. Өткен және қазіргі түрік және түрік қоғамдарының негізгі тақырыбын құрайды. Бұл ғылымның мамандары түркітанушы деп аталады.

Қазақ түріктері кім болып табылады ?

Қазақ түріктері-Қазақстанда тұратын түркі халқы. Ноғай, қарақалпақ, башқұрт және татар Қыпшақ халықтарына туыс бола тұрып ,қазақша сөйлейтін халық.

“Еркін Адам”

Қазақ сөзінің мағынасы “еркін адам” деп саналады және бұл тарихи тұрғыда өз бостандығын жақсы көретін адам деген мағына білдіреді.
Қазақстанның Елді Мекендері…
Мыңдаған жылдар бойы осы жерді мекендеп, бұл бай топырақтарда мал шарушылығымен айналысқан. Тарихи Жібек жолынан, қымбат мех пен түрлі дәмдеуіштер жолы осы аудан арқылы өтіп жіберілген, яғни Қазақстан Азия мен Еуропа арасындағы мәдени, коммерциялық және экономикалық тұрғыдан маңызды көпірге айналдған .

Қазақстан туралы маңызды ақпарат

• Қазақстанда 130 дан астам халық тұрады.
•Қазақстандықтар көбінесе мұсылман және христиандар.
•Қазақстанның ресми тілі Қазақ тілі болып табылады,бірақ жас ұрпақ үш тілде сөйлейді. Орыс тілі екінші мемлекеттік тіл бола тұрып мекемелермен ұйымдарда қолдануда.
•Қазақстанның Астанасы-Нұр-Сұлтан қаласы.
•Нұр-сұлтан-жас, тез өсіп, дамып келе жатқан қала.
•Қазақстан жер көлемі жағынан әлем елдерінің ішінде тоғызыншы орын алғанына қарамастан, Қазақстан әлі күнге дейін белгісіз және көптеген адамдар үшін жұмбақ ел болып қалған.

Қазақ халқының Музыкалық Аспаптары

Домбыра
Қобыз
Жетіген
Қазақстан өз елінең табиғи ресурстарын,ұлттық парктерді және бірегей табиғат пен өсімдіктерді сақтауға көп көңіл бөледі. Қазақстан-ең үздік , таза экологиялық жер деп айтуға болады . Қазақстан өте әдемі және ерекше мемлекет.

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar