BTTM’den Rus yönetimine karşı bildiri

Rusya Federasyonu'nun BTTM'yi karalama kampanyasına karşı Bütün Tatar Toplum Merkezi tarafından bildiri yayımlandı.


Rus iktidarınca aşırılıkçı örgüt olarak gösterilmeye çalışılan Kazan Tatar Türkleri’nin son kalesi BTTM (Bütün Tatar Toplum Merkezi) karalama kampanyasına karşı bir bildiri yayımladı.

Bildiride şu hususlara değinildi:

“Tataristan’daki STK’lara ve milliyetçilere olan baskı ve zulüm gün geçtikçe şiddetlenerek artmaya devam ediyor. 1989 yılında kurulan ve Kazan Tatarlarının menfaatlerini savunan son kalesi Bütün Tatar Toplum Merkezi (Tatar İçtimaî Merkezi) üzerinde dolaşan kara bulutlar günbegün daha da artıyor.

Kazan Tatar dili, ana dilde eğitim, millî tarih konularını gündemde tutan BTTM Tatarstan Savcılığının markajına alınmış ve 30 Aralık 2020 tarihinde “devlet ve toplum menfaatlerini koruma” bahanesiyle Tataristan Yüksek Mahkemesi’ne kurumu “aşırılıkla mücadele” kapsamında kapatılması gerektiği gerekçesiyle şikayet etmiştir. İddianamede BTTM, ” ezelden beri süregelen tarihi devlet düzenini bozma”, “Rusya Federasyonu Anayasası düzenini zorla değiştirme, milletler ve dinler arası kin ve düşmanlığa tahrik”, “Rusya’nın toprak bütünlüğünü bozma” gibi suçlarla itham edilmiştir.

BTTM’nin 1552 Kazan Şehitlerini Anma, Tatar Dilini koruma ve kültürü yasatma girişimleri Rusların Rus olmayan milletleri yok etme siyasetine ters düşmüş olmalı ki, kurumun kapatılması için girişimler başlatılmıştır. BTTM Yönetim kurulu üyeleri ve yakınlarının evleri, işyerleri aranmış, üyeler sorgulanmıştır. Suç unsuru bulamayan FSB ekipleri hediyelik mermi çekirdeğini “silah” olarak dosyaya eklemiştir. BTTM’nin kapatılması ile ilgili ilk duruşma 24 Şubat 2021 tarihinde gerçekleşmiştir. 10 saat süren duruşmadan 2017 yılında internette yayımlanan bir bildirimin dil bağlamında incelenmesi kararı çıkmıştır.

Uzman raporunda umduğunu bulamayan mahkeme heyeti, şimdi farkı iftiralarla Bütün Tatar Toplum Merkezi’ni karalamaya çalışmaktadır. BTTM reisi Ferit Zekiyev 24 Ağustos 2021 tarihinde yayımladığı basın bildirisine, kuruma karşı karalama kampanyası yürütüldüğünün altını çizmiş ve FSB kontrolünde olan TG (ТГ) kanalının kendini Rusya’da yasak olan Afganistan’daki Taliban’a tebrik mektubu yolladığı şeklindeki yalan haberi servis etmiştir. Yalan haberde Zekiyev’in Taliban’dan yardım istediği belirtilmiştir.

BTTM’yi nasıl suçlayacaklarını şaşıran FSB yalan yanlış haberlerle Kazan Tatarlarının son kalesini kapatma, üyelerini de hapse atma çabasında olduğu bir gerçektir.
Bütün Tatar Toplum Merkezi’ ne karşı açılan kapatma davası tüm Kazan Tatar milliyetçilerine karşı açılan bir davadır ve derhal durdurulmalıdır. Rusların bölgedeki başta Kazan Tatar Türkleri olmak üzere Rus olmayan milletlere yaptığı zulmü şiddetle kınıyor ve sonlandırılmasını talep ediyoruz.”

BTTM Türkiye Temsilcileri
Roza Kurban
Abdullah Türer Yener

Yazar

A. Selim Babaoğlu

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar