Bulgaristan’da Komünizme Direniş’in Adı “Türkan bebek”

Bulgaristan'da Komünist yönetimin Türklere karşı uyguladığı asimilasyon politikasına karşı direnişin sembolü olan Türkan bebek mezarı başında anıldı.


Bulgaristan’da Komünist yönetimin Türklere karşı uyguladığı asimilasyon politikasına karşı direnişin sembolü olan Türkan bebek mezarı başında anıldı. 1984 yılında Bulgaristan’da komünist yönetim Türklerin isimlerini zorla değiştirmek istemesine karşı çıkarak asimilasyona karşı eylem yapanTürklerin üzerine ateş açması sonucu 18 aylık Türkan bebek hayatını kaybetmişti.

1984’te yaşanan o günü anlatan Feridun Halil kadın, erkek, çocuk, yaşlı Türklerin asimilasyona karşı toplandığını söyledi ve ” Anıtın olduğu yerde askerler insanlarımızı durduruyor, o sırada ufak tefek çatışmalar yaşanıyor. İlk olarak Musa Yakub şehit ediliyor. Onlarca kişi yaralanıyor. 18 aylık Türkan Feyzullah ve Ayşe Hasan askerler tarafından vurularak şehit ediliyor.  Bizim inancımıza, kimliğimize ve kültürümüze yönelik bu acı olayları unutmamamız gerekiyor.” dedi. Türkan bebeğin ölümünden sorumlu olanların hala ortaya çıkarılmadığını belirterek Türk heyet mezarı başında Türkan bebeği andı.

Yazar

Kocafurkan Dinçaslan

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.