Bulgaristan’da Komünizme Direniş’in Adı “Türkan bebek” – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)   • Söz Konusu-5: Açık Oturum

Bulgaristan’da Komünizme Direniş’in Adı “Türkan bebek”

Bulgaristan’da Komünist yönetimin Türklere karşı uyguladığı asimilasyon politikasına karşı direnişin sembolü olan Türkan bebek mezarı başında anıldı.

24 Aralık 2019
Kocafurkan Dinçaslan

Bulgaristan’da Komünist yönetimin Türklere karşı uyguladığı asimilasyon politikasına karşı direnişin sembolü olan Türkan bebek mezarı başında anıldı. 1984 yılında Bulgaristan’da komünist yönetim Türklerin isimlerini zorla değiştirmek istemesine karşı çıkarak asimilasyona karşı eylem yapanTürklerin üzerine ateş açması sonucu 18 aylık Türkan bebek hayatını kaybetmişti.

1984’te yaşanan o günü anlatan Feridun Halil kadın, erkek, çocuk, yaşlı Türklerin asimilasyona karşı toplandığını söyledi ve ” Anıtın olduğu yerde askerler insanlarımızı durduruyor, o sırada ufak tefek çatışmalar yaşanıyor. İlk olarak Musa Yakub şehit ediliyor. Onlarca kişi yaralanıyor. 18 aylık Türkan Feyzullah ve Ayşe Hasan askerler tarafından vurularak şehit ediliyor.  Bizim inancımıza, kimliğimize ve kültürümüze yönelik bu acı olayları unutmamamız gerekiyor.” dedi. Türkan bebeğin ölümünden sorumlu olanların hala ortaya çıkarılmadığını belirterek Türk heyet mezarı başında Türkan bebeği andı.

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları