Bursa, Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali’ne hazırlanıyor

Türk cumhuriyet ve topluluklarından filmlerin katılacağı II. Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali, bu yıl 1-5 Kasım tarihleri arasında, Türk Dünyası Kültür Başkenti olan Bursa'da gerçekleştirilecek.


Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleriyle Uluslararası Sinema Derneği tarafından düzenlenen Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali’ne bu yıl da Türk cumhuriyet ve topluluklarından çok sayıda profesyonel sinemacı ve kültür adamı katılacak.

İlki geçen yıl İstanbul’da düzenlenen Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali çerçevesinde Türk cumhuriyet ve topluluklarında üretilmiş yapımların katılacağı Kurmaca Film Yarışması ile Belgesel Film Yarışması düzenlendi.

Başvuru süreci 9 Eylül 2022’de sona eren festivalin Kurmaca Film Yarışmasına seçilecek filmler katılımcı ülkelerin yetkili kurullarınca oluşturulan ön jüriler tarafından belirlendi. Buna göre, festivalin Kurmaca Film Yarışması kategorisinde, Azerbaycan’dan Hayat Galiba Güzeldir, Kazakistan’dan Issız Yurt, Kırgız Cumhuriyeti’nden Cennetin Yolu, Özbekistan’dan Kadının Kısmeti, Türkmenistan’dan İsterin, İran’dan Post, Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan’dan Tarlan, Hakasya’dan Elsa’nın Beyaz Yolu ve Tuva’dan Çelik Rüzgârlar filmleri yer alıyor.

 

Belgesel Film Yarışması bölümünde ise, Azerbaycan’dan Dalan, Kazakistan’dan Avrasyanın Hükümranları, Kırgız Cumhuriyeti’nden Kırgız’ın Yiğit Kadınları, Özbekistan’dan İnsan, Türkmenistan’dan Dutarın Avazı, Ukrayna’dan Tercüman, İran’dan Tebriz’in İşgalinden Hatıralar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden Göçün Hikâyesi Arpalık, Moldova’ya bağlı Gagavuz Yeri’nden Beşalma, Rusya Federasyonu’na bağlı Saha Cumhuriyeti’nden Gelecek Bizimdir…, Tataristan’dan Tatarlar Yolda, Çuvaşistan’dan Eski Volga’nın Sırrı ve Dağıstan’dan Suliyeta isimli yapımlar katılıyor.

Her iki yarışma kategorisinde dereceye giren filmler, katılımcısı ülkelerden birer sinema sanatçısının yer alacağı Kurmaca ve Belgesel Film Yarışmaları Seçici Kurul üyelerinin değerlendirmeleriyle belirlenecek.

Ödüle lâyık görülen yapımlar, 5 Kasım 2022 Cumartesi günü düzenlenecek kapanış ve ödül töreninde ilan edilecek.

Festival ve gösterim programı ile ilgili her türlü bilgi için www.korkutatafilmfestivali.com web adresi ziyaret edilebilir.

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar