Büyük İstanbul depreminde 30.000 can kaybı olur

Muhtemel büyük İstanbul depreminde bir gecede 30.000 can kaybı yaşanırken 44.000 bina yerle bir olabilir ve 2.4 milyon insan bir gecede evsiz kalabilir. İktisadi ve mali olarak Türkiye'nin başkenti İstanbul'da yaşanacak bu denli bir kayıp Türkiye'yi uzun vadeli olarak olumsuz yönde etkileyebilir.


İstanbul depreminde can ve mal kaybı büyük olur

İstanbul’da deprem

https://www.irishtimes.com/news/world/europe/a-seismic-task-istanbul-awaits-a-once-in-a-century-earthquake-1.3605508, A seismic task: Istanbul awaits a once-in-a-century earthquake, 25/08/2018)

Irlanda gazetesi Irish Times’da çıkan haberde muhtemel büyük İstanbul depreminde bir gecede 30.000 can kaybı, 44.000 binanın yerle bir olacağı ve 2.4 milyon insanın evsiz kalabileceği dile getirildi.

Uzmanlara göre İstanbul’un kuzey Anadolu fay hattı üzerinde yer aldığı, şehrin tarihi olarak her yüz yılda bir büyük bir depremi tecrübe ettiği ve bir sonraki sarsıntının pek yakın olduğu ifade edildi.

Haberde Swiss reasürans şirketinin verilerine de yer verildi. Swiss Re şirketine göre olası büyük depremde 6.4 milyon kişinin tehlikede olduğu belirtildi.

İstanbul şehrinin Türkiye’nin iktisadi ve mali bakımdan baş şehri olduğu, yurtiçi gayri safi milli hasılaya %40 oranında katkısı bulunduğu bu bakımdan olası büyük depremdeki kayıpların Türk iktisadını ve maliyesini uzun vadede etkileyebileceği görüşü dile getirilmiş.

Ayrıca binlerce yıllık birçok binanın da olası büyük depremde yıkılacağı ya da tahrip olacağı ifade edilmiş.

Bütün bunları dikkate alarak Marmaray hattının, 3. Köprü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsünün büyük sarsıntılara dayanacak şekilde inşa edidiği ayrıca okulların ve hastanelerin depreme dayanacak şekilde güçlendirildiği belirtilmiş.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanının olası depremdeki rolüne de haberde yer verilirken bu hava limanının büyük sarsıntılara dayanacak şekilde inşa edildiği ayrıca hem konumu hem de büyüklüğü bakımından depremden sonra İstanbul’un ihtiyaç duyacağı insani yardımın sağlanabilmesine uygun olduğu dile getirilmiş.

Son olarak İstanbul’da 1.5 milyon binanın bulunduğu, bunların 3’te birinin 1960-1970 yıllarında inşa edildiği bu binaların küçük bir kısmının henüz depreme dayanıklı hale getirilebildiği bu oranın ise denizde ancak bir damla su misali olduğunun altı çizilmiş.

Yazar

A. Selim Babaoğlu

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar