Cebrail’de arkeolojik hasar tespiti yapılacak – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Millî Davamız Kıbrıs ve Doğu Akdeniz (509. Bilgi Şöleni)   • Söz Konusu-7: İttihatçılık Bağlamında Enver Paşa ve Mustafa Kemal Paşa

Cebrail’de arkeolojik hasar tespiti yapılacak

28 yıl sonra Ermeni işgalinden kurutulan Cebrail’de, maddi kültürel değerlerin hasar tespiti yapılması planlanıyor.

17 Ekim 2020
Esra Çam

 

Cebrail

Uydu görüntülerinden elde edilen verilerde, Ermeniler tarafından pek çok yasa dışı ekonomik faaliyet yapıldığı ve bu süreçte maddi kültürel değerlerin de zarar gördüğü düşünülmektedir.

ANAS Arkeoloji ve Etnografya Enstitüsü Müdürü Profesör Maisa Rahimova, işgal altındaki topraklardaki kültürel ve tarihi eserlerin tahrip edildiğini ve bu durumun uluslararası hukuka ve kabul edilen sözleşmelere aykırı olduğunu belirtmiştir.  Rahimova, Azıh bölgesinde yapılan kazılarda, Ermeniler ve onlara katılan bazı yabancı araştırmacıların en büyük provokasyonu yaptıklarını ve medeniyete karşı suç işlediklerini sözlerine eklemiştir.

İşgalci Ermenilerin bölge halkına verdiği zararlar bundan sonraki süreçte giderilmeye çalışılacaktır.

(Kaynak: https://www.xeberoxu.az/Cebrayilda-arxeoloji-abideye-deyen-ziyanin-miqyasi-olculecek/20201016124650289   16.10.2020)

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları