Çin ile Güney Kore arasında Doğu Türkistan tartışması – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Türk ilim dünyasının acı kaybı   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)

Çin ile Güney Kore arasında Doğu Türkistan tartışması

Çin ile Güney Kore arasında Doğu Türkistan ve Hong Kong tartışması yaşandı. Güney Kore Dışişleri’inden açıklama geldi.

26 Aralık 2019
A. Selim Babaoğlu
Çin ile Güney Kore arasında Doğu Türkistan tartışması
Çin ile Güney Kore Doğu Türkistan ve Hong Kong tartışması

Günlük yayın yapan Çin haber sitesi EKD’de Güney Kore’nin Doğu Türkistan ve Hong Kong açıklaması yer aldı.
Geçtiğimiz pazartesi günü Güney Kore, Japonya ve Çin üçlü zirvede buluştular.
Görüşmede Çin Dışişleri Bakanlığı Hong Kong ve Doğu Türkistan hakkında Güney Kore’nin Cumhurbaşkanı Moon Jae’nın bu iki hususun Çin’in içişleri olduğuna dair sözlerine atıf yaptı.
Çin Devlet Başkanı Şi’nin her iki hususun da Çin’in içişleri olduğuna dair sözlerine Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae’nın “Bu hususu not aldım!” şeklinde karşılık verdiği iddia edildi.
Bunun üzerine Güney Kore Dışişleri’inden Salı günü gelen açıklamada Güney Kore’nin Doğu Türkistan ve Hong Kong hususunda Çin’in tutumunun desteklendiğine dair herhangi bir açıklamasının olmadığına dikkat çekildi.

Kaynak : (https://ekd.me/2019/12/kitaj-zayavil-chto-yuzhnaya-koreya-podderzhivaet-ego-poziciyu-po-gonkongu-i-sinczyanu-v-seule-eto-oprovergli/, 25/12/2019)

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları