Çin, Kazakistan Cumhurbaşkanını Kazak Türkleri açıklamasından ötürü övdü – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Türk ilim dünyasının acı kaybı   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)

Çin, Kazakistan Cumhurbaşkanını Kazak Türkleri açıklamasından ötürü övdü

Çin hükümeti Kazakistan cumhurbaşkanının, Doğu Türkistanlı Kazak Türkleri ile ilgili müdahalelere karışmak Çin’in içişlerine karışmak anlamına gelir çerçevesindeki sözleri dolayısıyla övdü.

12 Aralık 2019
A. Selim Babaoğlu
Çin Kazakistan cumhurbaşkanı Tokayev'in Doğu Türkistanlı Kazak Türkleri açıklamasından ötürü övdü
Tokayev: Çin’in içişlerine karışamayız

 

Çin yayın organı CGTN’nin sitesindeki haberde Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying tarafından açıklamaya yer verildi.

Dışişleri bakanlığı sözcüsü beyanatında bazı ülkelerin Doğu Türkistanlı Kazak ve Uygur Türkleri ile ilgili yanlış bilgiler yaymaya çalıştığını ancak Kazakistan’ın bu ülkelerden olmadığını ifade etti.

Kazakistan cumhurbaşkanı ne demişti

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev Almanya ziyaretinde Doğu Türkistanlı Kazak Türklerine dair verdiği beyanatta Çin’de bulunan soykırım kamplarının varlığının asılsız olduğunu bunların yeniden eğitim ve meslek edindirme kursları olduğunu, Çin’in Doğu Türkistan bölgesindeki insanların Çin vatandaşı olduğunu ve bütün bu sebeplerden ötürü bu bu insanlara müdahalenin Çin’in içişlerine karışmak anlamına geldiğini, Kazakistan’ın Amerika ile Çin arasındaki ticaret savaşında Çin karşıtı bir cephe olmayacağını söylemişti.

Çin Dışişleri Bakanlığından Tokayev’e övgü

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, Tokayev’in açıklamalarına atıf yaparak söz konusu açıklamaların Kazakistan ile Çin arasındaki karşılıklı yüksek ilişkiyi ve geleneksel dostluğu bir kez daha gün yüzüne çıkıyor, uluslararası alanda Çin’in Şincan (Doğu Türkistan) politikası müspet yorumlar almaktadır, ancak bazı ülkeler Şincan’ı (Doğu Türkistan) mesele haline getirerek kötü yola satmaktadır, dedi.

Çin ile Kazakistan’ın ekonomik ilişkilerine değinildi

Dışişleri sözcüsü Hua, Kazakistan’ın sabık cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ve şimdiki cumhurbaşkanı Kasım Tokayev’in 2019 yılındaki Çin ziyaretini hatırlatarak komşu iki ülkenin güçlü stratejik ortaklıklarının olduğunu, ikilinin ziyaretinin de bu ilişkiyi perçinlediğini dile getirdi.

Nazarbayev’e Çin dostluk nişanı

Dışişleri bakanlığı sözcüsünün açıklamasının ardından Çin’in Kazakistan büyükelçisi Zhang Xiao’da yaptığı açıklamada Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev’in ve sabık cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in Çin ziyaretine değindi.
Tokayev’in ziyaretinin Çin-Kazak dostluğunu ve işbirliğini yükselttiğini ayrıca Nazarbayev’e bu ziyaretinden Çin-Kazak ilişkilerine katkılarından ötürü Çin Halk Cumhuriyeti Dostluk Nişanının verildiğini vurguladı.

Kaynak: (https://news.cgtn.com/news/2019-12-11/China-praises-Kazakh-president-s-positive-comments-on-Xinjiang-MkHP7gHbgI/index.html, 11/12/2019)

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları