Çin, Kazakistan ve Kırgızistan’a göz dikti! – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • 524’üncü Bilgi Şöleni: Cumhuriyetin (Devletin) liyakatla sınavı   • ATSIZ- Türkçülüğün Çağlayanı

Çin, Kazakistan ve Kırgızistan’a göz dikti!

Güney Çin Denizi ve Everest Dağı’nın büyük bölümlerini iddia ettikten sonra, iki Çinli web sitesi, Kırgızistan ve Kazakistan gibi Orta Asya ülkelerinin Çin’in bir parçası olduğunu ve Kazakistan’ın “Çin’e geri dönmek için istekli” olduğunu iddia ediyor.

14 Mayıs 2020
Hilal Ülkü Şahin
Çin
Çin, Kazakistan ve Kırgızistan’a göz dikti!

Toutiao.com 750 milyonluk bir okuyucu kitlesine sahip, Çin’in en büyük mobil içerik oluşturma platformu. Merkezi Pekin’de olan Tuotiao.com ” Kırgızistan bağımsızlık kazandıktan sonra neden Çin’e dönmedi?” başlığıyla bir makale yayınladı. Makale Han Hanedanlığı altında, 510,000 kilometrekarelik Kırgızistan’ın, yani tüm ülkenin, Çin topraklarının bir parçası olduğunu, ancak Rus İmparatorluğu’nun toprakları ele geçirdiğini anlatıyor. Ayrıca, Moğolistan gibi Kırgızistan’ın da Çin topraklarının bir parçası olduğu fikri makalenin bir diğer konusu.

Bu arada, Pekin merkezli bir başka büyük Çinli internet şirketi olan Sohu.com “Kazakistan, tarihsel olarak Çin’e ait topraklarda yer almaktadır” başlıklı bir makale yayınladı. Bu durum, Çin elçisi Zhang Zhango’nun 14 Nisan tarihinde ülkeye acilen çağrılmasına neden oldu.

Kırgızistan, ülkenin toplam dış borcunun %43’ü olduğuna inanılan Çin Exim Bankasından 1.7 milyar dolar borç aldı. Kazakistan söz konusu olduğunda ise, Çin enerji sektöründe büyük bir role sahip. Bu sebeplerden dolayı, Kırgızistan ve Kazakistan’ın mali açıdan Çin’e karşı ”savunmasız” olduğu belirtildi.

Bu gelişmeler hafta sonu Çin’in Küresel Televizyon Ağı’nın, Everest Dağı’nın “Çin’in Tibet özerk bölgesinde bulunan dünyanın en yüksek zirvesi” adlı bir resmini tweet atmasıyla devam etti. Tweet daha sonra silindi ve “Çin-Nepal sınırında bulunan dünyanın en yüksek zirvesi” açıklamasıyla yeni bir tweet atıldı.

Pekin daha önce de, bölgedeki egemenliğini “teyit etmek” amacıyla Güney Çin Denizi’ndeki 25 ada, resif ve 55 denizaltı varlık için yeni isimler çıkarmıştı. Bu durum özellikle ”komşuların” tepkilerine yol açtı. Vietnam, ülkenin egemenliğini ihlal ettiğini ve geçersiz olduğunu söyleyerek Çin eylemini şiddetle protesto ediyor. Filipinler ise, Manila’daki Çin elçiliğinde diplomatik bir protesto yaptı. Avustralya Dışişleri Bakanı Marise Payne, Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki eylemini kınarken, ” tüm ülkelerin gerginlikleri hafifletmesi hayati önem taşıyor, böylece KOVİD-19 ile mücadeleye odaklanabiliyorlar.” dedi.

Kaynak: (https://www.wionews.com/india-news/now-chinese-websites-claim-kyrgyzstan-kazakhstan-part-of-china-draws-ire-of-central-asia-298057 , 14/05/2020)

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları