Çin Kur’an-ı Kerim’i değiştirecek

Çin hükumeti dini metinlerin sosyalizmin temel esaslarına ve çağın gereklerine göre yeniden yazılması yönünde talimat verdi.


Çin Kuran'ı değiştirecek

Kuran’ı Kerim tekrar yazılacak

İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre Çin Kur’an-ı Kerim’i ve İncil’i yeniden yazdıracak.

Çağın gereklerini karşılamıyor

Habere göre Çin hükumetince söz konusu görev talimatının Çin Halkı Ulusal Komitesinin Etnik ve Din İşler Komitesinin Siyasi Danışma Konferansında verildi.

Çin hükumetinin doğrudan Kuran’ı Kerim ve İncil’i kastetmediği ancak çağın gereklerini karşılamayan bütün dini metinlerin yeniden tercümesi ve gerekli değişikliklerin yapılmasını talimatının verildiği ifade edildi.

Sosyalizme göre yeniden yazın

Çin Halkı Siyasi Danışma Komisyon Başkanı Wang Yang’ın da katıldığı konferansta bir araya gelen birçok dinden uzmana, inanan ve temsilciye Çin Devlet Başkanı Şi’nin (Xi) talimatlarının takip edilmesi, bu bağlamda mevcut dinlerin ideolojik bakışlarını sosyalizmin temel esaslarına ve çağın gereklerine göre yeniden uyarlaması gerektiği yönünde talimat verildi.

 

Kaynak : (https://www.dailymail.co.uk/news/article-7824541/China-rewrite-Bible-Quran-reflect-socialist-values.html?ito=facebook_share_article-top, 24/12/2019)

Yazar

A. Selim Babaoğlu

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.