Çin Tibet’teki taktiklerini Doğu Türkistan’da uyguluyor

Çin Komünist Partisi'nin Doğu Türkistan sekreteri Chen Quanguo Tibet'teki taktiklerini Doğu Türkistan'da uyguluyor. Bu şekilde Doğu Türkistan'daki sosyal hayat tamamen değiştirilmeye çalışılıyor.


Doğu Türkistan'da Uygur Türklerine soykırım uygulanıyor

Tibet’teki taktiklerini Doğu Türkistan’da uyguluyor

Uluslararası haber ajansı Eurasiantimes’da yer alan habere göre Çin Tibetliler için uyguladığı baskı ve sindirme politikalarının aynısını Doğu Türkistan’da deniyor.

Doğu Türkistan’da yaşananlar şahit ifadeleri ile sabittir

Hudson Enstitüsü’nde gerçekleştirilen panelde konuşan Uluslararası Dini Özgürlük Büyükelçisi Sam Brownback, Çin’in Doğu Türkistan politikalarını kastederek inanç, güven ve uluslararası kurallara karşı kaybedilen bir savaşın yürütüldüğünü dile getirdi.
Brownback, Amerika’nın Çin’e karşı Doğu Türkistan’daki baskıyı azaltması için birçok yaptırım kararı aldığını, öte yandan Doğu Türkistan’da yaşananların artık iddiadan ibaret olmadığını görgü tanıkları ile sabit hale geldiğini sözlerine ekledi.

Tibet’te ne yaptıysa Doğu Türkistan’da da aynını yapıyor

Brownback, Çinli Komünist Partisi’nin Doğu Türkistan sekreteri Chen Quanguo’ya dikkatleri çekerek bu kişinin daha önce Tibet’te toplum hayatını bütünüyle kuşatan gözetleme ağı kurduğunu ve Tibet’teki dini hayatı da içine alacak şekilde ciddi bir değişimi şekillendirdiğini belirtriken Tibet’teki denemesini başarı olarak gören Chen Quanguo’nun aynı stratejileri bu defa daha büyük ölçekte Doğu Türkistan’da uyguladığını sözlerine ekledi.

İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük zulüm

Panelde söz alan diğer konuşmacılar Doğu Türkistan’da Çin tarafından gerçekleştirilen zulmün İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük olduğu dile getirdiler.

Kaynak :  (https://eurasiantimes.com/china-using-tibet-oppression-model-to-silence-uighur-muslims/, 20/12/2019)

Yazar

A. Selim Babaoğlu

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.