Çin Toplama Kampının Delillerini Yok Ediyor

Çin, Uygur Türklerine yaptığı zulmün uluslararası planda ön plana çıkmaya başlamasından sonra konu hakkında tedbirler alarak mevcut verileri yok etmeye başlıyor.


Çin’in toplama kampları hakkındaki belgelerinin NY Times’a sızdırılmasının ardından Çin hükümeti harekete geçerek belgeleri imha etmeye başladı. Associated Press’in haberine göre Çin, Uygur Türklerine yaptığı zulmün uluslararası planda ön plana çıkmaya başlamasından sonra konu hakkında tedbirler alarak mevcut verileri yok etmeyi planladı.

AP’nin haberine göre Xi Jinping’in de katıldığı gizli toplantıda tedbirlerin alınması gerekliliğinin görüşüldüğü söylendi. AP Çin’in Uygur Türklerine uyguladığı zulmün duyulmasını engellemek için “Bölge sakinlerinin gözaltı statülerini de gösteren hassas kişisel bilgileri içeren belgelerin yakılması, çeşitli devlet dairelerinde bilgisayarların atılması, gizli bilgilerin yönetiminin sıkılaştırılması, kamplara ilişkin tüm bilgilerin internet bağlantısı olmayan veri tabanlarında saklanması ve hacker girişini engellemek için kısıtlı erişim sunulması.” şeklinde tedbirler alınmasını kararlaştırdığını bildirdi.

Yazar

Kocafurkan Dinçaslan

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.