Çin, Uygur Türklerine ”suç” seçtiriyor!

Almanya’nın yayın kuruluşlarından Deutsche Welle (DW), Çin’in toplama kamplarında esir tutulduktan sonra kurtularak Kazakistan’a geçen dört Uygur Türkü ile görüştü.


Doğu Türkistan

Çin, Uygur Türklerine ”suç” seçtiriyor!

Görüşme sonucunda, Çin hükumetinin toplama kampına götürdüğü Uygurlara liste dağıtarak bu listede yer alan suçlardan herhangi birini zorla seçtirdiği tespit edildi. İşlemedikleri suçlar, gardiyanlar tarafından silah zoruyla kabul ettiriliyor.

“Bir gün ellerinde silahlar ile liste dağıtan gardiyanlar geldi. Bize listeden bir suç seçmemiz talimatını verdiler. ‘Eğer listeden herhangi bir suçu seçmezseniz suçunuzu itiraf etmemiş olacaksınız. Suçunuzu itiraf etmemiş olursanız buradan ömür boyu çıkamazsınız’ diyerek tehdit ettiler.” diyen Uygur Türkleri, listede, yurt dışındaki insanlarla temas kurmak, dua etmek, başörtüsü takmak seyahate çıkmak gibi saçma suçlardan oluşan 70 madde olduğunu ve bu maddelerdeki suçları seçenlerin, uydurma bir mahkemede mahkum edildiğini de aktardı. Ayrıca, uydurma mahkemelerde avukat tutma hakkına sahip değiller. Tüberküloz teşhisi sebebiyle hastaneye yatırılan bir Doğu Türkistanlı ise, hasta yatağında zorla suç listesine imza attı.

Kaynak: QHA

Yazar

Hilal Ülkü Şahin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar