Çin “Uygurlar Türk Değil” – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Türk ilim dünyasının acı kaybı   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)

Çin “Uygurlar Türk Değil”

Çin’in Doğu Türkistan hakkında yayınladığı raporda çarpıcı ifadeler yer aldı. Raporda Uygurların Türk soylu olmalarının yanlış olduğu ve Uygurların Türkçü ve İslamcı grupların siyasi oyuncağı olduğu yazıldı.

25 Kasım 2019
Kocafurkan Dinçaslan

Çin’in Doğu Türkistan hakkında yayınladığı raporda çarpıcı ifadeler yer aldı. Raporda Uygurların Türk soylu olmalarının yanlış olduğu ve Uygurların Türkçü ve İslamcı grupların siyasi oyuncağı olduğu yazıldı. Komünist Parti’ye bağlı Devlet Konseyi Bilgi Ajansı yayınladığı belgede Şincan bölgesinin ayırılıkçı gruplara rağmen yüzyıllardan beri Çin’in bir parçası olduğunu savundu.

Yayınlanan raporda “Çin’in içinde ve dışındaki özellikle de ayrılıkçı, aşırı dinci ve terörist düşman güçler Çin’i bölmeye, tarihten ve gerçeklerden saptırmaya çalıştı. Tüm bu unsurlar tarih ve halk tarafından artık bir kenara atılacak” ifadeleri yer aldı. Çin kendilerinin yaptığı tarih ve gerçeklik saptırılmasını propaganda haline getirerek bunu gerçek gibi tüm dünyaya yaymaya çalışıyor.

Han hanedanlığından beri Uygurların Çin’le birlikte olduğu belirtilen raporda Uygurları Türk olarak veya Müslüman olarak adlandırmanın terörist gruplar yüzünden olduğu ve müslümanlığı İslam devletlerinin zorla dayattığı, aslında tek din olmadığı konusunda bilgiler yer aldı.

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları