Çin zulmü bir kez daha belgelendi – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Gündem Özel: Karadeniz’de Rus-Amerikan Rekabeti ve Montrö   • Söz konusu açık oturum-15: Korona/ Eba / Andımız

Çin zulmü bir kez daha belgelendi

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Çin’in insan hakları ihlali açısından Tiananmen’den sonra en karanlık dönemde olduğunu açıkladı.

16 Ocak 2021
Esra Çam
Çin zulmü bir kez daha belgelendi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü; Sincan, İç Moğolistan ve Tibet’teki etnik azınlıklara yönelik kötüleşen zulümler, ihbarcıları hedef alınması, Hong Kong’a yönelik baskılar ve korona virüs salgınını örtbas etme girişimlerinin Başkan Xi Jinping yönetimindeki kötüleşen durumun bir parçası olduğunu açıkladı.
Raporda, ilk kez Wuhan’da ortaya çıkan korona virüsün yetkililer tarafından örtbas edilmeye çalışıldığı, ihbarcı doktorların ve yayın yapan gazetecilerin cezalandırıldığı açıklandı.
Sincan’da ise Türklerin kimlikleri nedeniyle keyfi olarak gözaltına alınmaya devam ettiği bazı Türklerin zorla çalıştırıldığı, kitlesel gözetleme ve siyasi telkinlere maruz bırakıldığı bildirildi. İç Moğolistan da ise Moğolca eğitimin bazı eğitim merkezlerinde kaldırılmak istendiği yerine Mandarin Çincesiyle değiştirilmek istendiği ve protesto edildiği aktarıldı.
Tibet’te din özgürlüğünü, konuşma özgürlüğünü, hareketini ve toplanmayı ciddi şekilde kısıtlandığı genellikle güvenlik güçleri tarafından yasadışı güç kullandığı açıklandı.
Raporda ayrıca internet sansürü, kitlesel gözetleme ve dini “günah çıkarma” çabaları da Çin genelinde derinleştiği önde gelen eleştirmen , insan hakları savunucuları ve gazetecilerin hapse atıldığı, kaybolduğu ya da sürgüne zorlandığı birçoğu muhalifin ve aktivistin “yıkıcılığı kışkırtmak” ile suçlandığı bildirildi.
Raporda, Çin’in uluslararası baskıdan dolayı Sincan’da “mesleki eğitim merkezleri” nde gözaltına alınan 1,3 milyon Uygur ve diğer Türk Müslümanların sayısını ilk kez teyit ettiği de yer aldı.
(Kaynak: https://www.theguardian.com/world/2021/jan/13/china-in-darkest-period-for-human-rights-since-tiananmen-says-rights-group 13.01.2021)

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları