Çin’de Mobil İnternette Yüz Tanıma Zorunluluğu – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Söz Konusu-5: Açık Oturum   • Çağrı: Bize katılın

Çin’de Mobil İnternette Yüz Tanıma Zorunluluğu

Çin yeni telefon alan kişilere yüz tanıma sistemini kaydetmeleri zorunluluğu getirdi. Yeni alınan cihazların ekran tanıma sistemiyle kimlik kartlarının eşleşmesi zorunlu hale geliyor.

1 Aralık 2019
Kocafurkan Dinçaslan

Çin yeni telefon alan kişilere yüz tanıma sistemini kaydetmeleri zorunluluğu getirdi. Yeni alınan cihazların ekran tanıma sistemiyle kimlik kartlarının eşleşmesi zorunlu hale geliyor. Çin in bu baskıcı tutumuyla sosyal kredi sistemine geçiş mi yapılıyor konusuna dikkati çekti. Çin’de güvelik kameralarının da yüz tanıma sistemini kullanmasına başlamasından sonra Çin devleti bunu halkın haklarını çıkarlarını korumak için yaptığını savundu.

Doğu Türkistan’daki yaşam şartları bu gibi uygulamalar sonucunda iyice zorlaşacak ve Uygur Türklerinin gelecekte fişlenme izlenme ve baskı altında tutulması gibi olaylar daha vahim hale gelecek. Çin devleti internet üzerinden bütün kişisel bilgileri ve bilgi paylaşımlarını takip edebilir hale gelecek ve muhalif herhangi bir tutumu anında tespit ederek insanları baskı altında tutmada kendisine kolaylık sağlayacak.

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları