Çin’deki kış olimpiyatları için Uygur Türkleri harekete geçti – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Türk ilim dünyasının acı kaybı   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)

Çin’deki kış olimpiyatları için Uygur Türkleri harekete geçti

Dünya Uygur Kurultayı 2022 kış olimpiyatlarının iptali için harekete geçti.

5 Ağustos 2020
A. Selim Babaoğlu
2022 Yaz Olimpiyatları için Uygur Türkleri iptal talep etti
2022 Yaz Olimpiyatları

Hindistan’ın İngilizce yayın yapan günlük gazetesi Times of India’nın sitesinde yer alan haberde Uygur Türklerinin Uluslararası Olimpiyat Komitesine sundukları itiraz yer aldı.

Merkezi Almanya’nın Münih şehrinde yer alan Dünya Uygur Kurultayı’nın Uluslararası Olimpiyat Komitesi başkanı Thomas Bach’a gönderdikleri açık mektupta, Uygur Türkleri olarak Çin’de yaşanan insan hakları ihlallerine rağmen Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından 2022 kış olimpiyatlarına ev sahipliği hakkının Çin’e verilmesini kınadıklarını, olimpiyat komitesinin bir çok etik değeri göz önünde bulundurmasına rağmen Çin konusunda sınıfta kaldığını belirttiler.

Dünya Uygur Komitesi Şubat ayında 2022 Olimpiyatlarına Çin’in ev sahipliği için müracaat ettikleri Spor Tahkim Mahkemesi’nden ise henüz ne bir cevap  ne de açıklama alamadıklarını ifade etti.

Kaynak: (https://timesofindia.indiatimes.com/sports/more-sports/others/uighur-group-calls-for-china-to-lose-2022-games-over-genocide/articleshow/77261254.cms?from=mdr, 30/07/2020)

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları