Çin’in beyin yıkama teknikleri ifşa oldu

Doğu Türkistanlı Uygur ve Kazak Türkleri ile ilgili Çin'den sızan belgelerde Çin'in beyin yıkama teknikleri de ifşa oldu.


Doğu Türkistan'daki Uygur ve Kazak Türklerine karşı kullanılan beyin yıkama teknikleri

Çin’in Doğu Türkistan ile ilgili sızan yazışmalarında beyin yıkama teknikleri

Doğu Türkistan’daki Uygur ve Kazak Türklerine karşı Çin Komünist Partisinin uyguladığı soykırıma dair geçtiğimiz günlerde sızan parti içi yazışmalar tahlil edilmeye devam ediyor.

İngiliz BBC gazetesinde söz konusu yazışmalarda geçen Çin’in uyguladığı beyin yıkama tekniklerine yer verildi.

Söz konusu kamplardaki görevlilerin uyması gereken talimatlar

  • Kamplardan hiç kimse firar edemeyecek
  • Kamplarda tutulanların belirli davranışları ihlal etmesi halinde disiplin ve cezanın artırılacak
  • İyileştirici Çince öğrenimi birinci sırada olacak
  • Kamplarda tutulanlar gerçekten dönüşmeleri yönünde cesaretlendirilecek
  • Kamplarda tutulanların hiçbir anı kör noktada kalmayacak şekilde bütün anları video kaydına alınacak

Sızan belgelerden kamplarda tutulanların her anlarının ve her davranışlarının ne şekilde kontrol altında olduğuna dair bilgiler de mevcut. Örneğin; tutsaklar belirli yatış pozisyonları, sınıflarda belirli oturuş pozisyonları, kuyrukta sıraya giriş pozisyonları, çalışma esnasında belirli pozisyonları mevcut. Bu pozisyonların dışında yatmak, kuyruğa girmek, çalışmak yasaklanmış durumda.

Talimatlar arasında tutsakların eski yaşam tarzlarının kötü olduğunu derinden kabul edinceye kadar öğrendiklerini tekrarlamasının sağlanması da yer almakta.

Tutsakların ideolojik dönüşüm, eğitim ve öğrenimde kademe atlaması halinde ödüllendirildiğinin de dile getirildiği ayrıca ödül ve ceza ile beyin yıkama uygulamasının tutsaklar salıverildikten sonra da devam ettiği ifade ediliyor.

Habere konu sızan belgeler arasında Çin hükumetinin Uygur ve Kazak Türklerini kitleler halinde nasıl kayda alıp verilerin analiz edildiğini, ayrıca yurt dışına çıkan Uygur ve Kazak Türklerinin de izlerinin nasıl sürüldüğüne dair bilgiler içermekte olduğu belirtiliyor.

Kaynak: (https://www.bbc.com/news/world-asia-china-50511063, 24/11/2019)

Yazar

A. Selim Babaoğlu

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar