ÇKP Çinlilerle evlenecek 100 Uygur Türk kızı arıyor – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Türk ilim dünyasının acı kaybı   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)

ÇKP Çinlilerle evlenecek 100 Uygur Türk kızı arıyor

Çinli erkeklerle evlenecek Uygur Türk kızı arayan sosyal medya reklamı Uygur Türklerinin baskısı ile kaldırıldı.

24 Ağustos 2020
A. Selim Babaoğlu
Uygur kızları Çinli erkeklerle evlenmeye teşvik ediliyor.
Uluslararası evlilikler

Amerika’nın Sesi (VOA) haber sitesinde yer alan haberde Çin’in sosyal medya TikTok uygulaması olan “Douyin” de yayımlanan reklam vardı.

Reklamda Çinli erkeklerle evlenen Uygur Türkü kızların düğün görüntüleri eşliğinde Uygur Türk lehçesinde Çinlilerle evlenecek 100 adet Uygur Türkü kız arandığı belirtiliyor.

Çinli erkeklerle evlenmenin sosyal ve ekonomik yararlarına da değinilen reklamın Uygur Türklerinin baskısı sonucu kaldırıldığı bildirildi.

Haberde Çinlilerle Uygur Türkleri arasında evliliğin teşvik edilmesi siyasetinin 2014’e kadar vardığı, bu türden uluslararası evlilikleri teşvik için Çin Komünist Partisi’nin para yardımında bulunduğu da ifade ediliyor.

Çinliler ile Uygur Türkleri arasındaki evliliklerin teşvik edilmesinin Uygur Türklerini asimile etmek olduğu belirtiliyor.

 

Kaynak: (https://www.voanews.com/east-asia-pacific/voa-news-china/china-video-ad-calls-100-uighur-women-urgently-marry-han-men, 21/08/2020)

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları