Diplomatımızın Katili Asala Canisi Serbest

Los Angeles Başkonsolosumuz Kemal Arıkan'ın evine giderken trafik ışıklarında şehit edilmesinin 2 zanlısından biri olan Hampig Sasunyan şartlı tahliye edildi.


ABD’de 1982 yılında Los Angeles Başkonsolosumuz Kemal Arıkan Asala teröristlerince şehit edilmişti. Arıkan’ın evine giderken trafik ışıklarında şehit edilmesinin 2 zanlısından biri olan Hampig Sasunyan şartlı tahliye edildi.

Ömür boyu hapis cezası almış ve California’da tutuklu bulunan Hampig Sasunyan şart tahliye talebinde bulundu ve talep kabul edildi. Türk makamları alınan bu kararı sert bir şekilde kınadı. Dışişleri Bakanlığı konu hakkında “Kaliforniya Valisi’nin onayına tabi ve temyize açık bulunan bu kararı kuvvetle kınıyor ve reddediyoruz.” açıklamasında bulunuldu.

Dışişleri Bakanlığı;

“Görevi başında şehit edilen diplomatımızın katilinin salıverilmesinin önünü açan bu karar, evrensel hukuk ilkeleri ve adalet anlayışına aykırılık teşkil ettiği gibi terörizmle mücadelede iş birliği ruhuyla da bağdaşmamaktadır” denilen açıklamada, Sasunyan’ın, Türk düşmanlığıyla beslenen çarpık bir ideolojiye dayanarak, planlı ve kasıtlı olarak işlediği ve mahkumiyeti müddetince hiçbir pişmanlık emaresi sergilemediği bu eyleminin basit bir cinayet değil, bir nefret suçu ve terörist eylem olduğu vurgulandı.

Türkiye’nin Ermeni terör örgütlerinin saldırılarında 31’i diplomat 58 vatandaşını şehit verdiği anımsatılan açıklamada, “Türkiye, nefret suçlarının yeniden tırmanışa geçtiği ve uluslararası dayanışmaya en çok ihtiyaç duyulan günümüzde son derece tehlikeli bir emsal teşkil edecek olan bu vahim kararın uygulanmaması için tüm itiraz yollarını kullanacaktır. Bu çerçevede en önemli sorumluluk, benzer kayıplar yaşamış olan ABD makamlarındadır. Bu vesileyle şehit diplomatımız Kemal Arıkan ve terör kurbanı tüm şehitlerimizi bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz.” yazılı açıklamasını yaptı.

Yazar

Kocafurkan Dinçaslan

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.