Israel Today’de Rus-İsrail krizi

Rusya krizi İsrail’in operasyonel kapasitesini etkileyecek Rusya’nın İlyuşin IL-20 uçağının Suriye’nin S-200 sistemleri tarafından vurulmasının ardından Yom Kippur savaşından sonra ilk defa İsrail ve Rusya arasında siyasi bir kriz patladı.


Rusya krizi İsrail’in operasyonel kapasitesini etkileyecek

Kaynak: http://www.israeltoday.co.il/NewsItem/tabid/178/nid/34861/Default.aspx

Rusya’nın İlyuşin IL-20 uçağının Suriye’nin S-200 sistemleri tarafından vurulmasının ardından Yom Kippur savaşından sonra ilk defa İsrail ve Rusya arasında siyasi bir kriz patladı.

Bu olay Suriye’deki çok karmaşık bir durumu gözler önüne seriyor: IŞID’e karşı ABD öncülüğündeki koalisyon; Rusya, Türkiye ve İsrail, Suriye hava sahasında sortiler ve saldırılarda bulunuyor, aynı zamanda milisler ve diğer gruplar da karada birbirileriyle savaşıyor.

Şu anda İran, güçlerini toparlamayı sürdürüyor. Aynı zamanda Türkiye ve ABD ülkedeki askeri varlığını arttırmaya çalışıyorken, İran Batı Suriye’ye ileri teknoloji silahlarının konuşlandırmasını sürdürüyor.

İsrail’in İran yanlısı hedeflere hava saldırısı yapma kabiliyetinden dolayı krizin yankılarının duyulacağı  görünüyor. Bugüne kadar, Rusya İsrail Hava kuvvetlerinin saldırılarını görmezden gelerek sadece kınamakla yetinmişti ve İsrail Başbanı Benyamin Netanyahu, İran ve Suriye’ye karşı operasyon özgürlüğü kazanmak için Rusya ve başkan Vladmir Putin ile ilişkilerine büyük yatırım yapmıştı.

Fakat görünen o ki bu değişebilir.

Rusya’nın tepkisinden, Putin’in 15 görevlisinin ölümünü göz ardı edemeyeceğini ve  İran hedeflerine yönelik hava saldırılarını Rus ordusuna bir tehdit olarak göreceği anlaşılıyor.

Peki bunun İsrail için önemi nedir? 

Esad rejiminin Rusya desteğiyle gücünü toparlaması, Irak’ta Şii iktidarının gücünü konsolide etmesi ve Hizbullah’ın büyük bir sessizlik içinde İran desteğiyle güçlenmesiyle beraber İsrail zaten var olan güvenlik sorunu daha da büyük bir tehdit haline geldi.  İsrail zaman zaman hava saldırılarıyla bu tehdidi göz ardı etmeyeceğini göstermekle birlikte, bunlar yeterli cevap olmuyor. Ancak ABD elçiliğinin Kudüs’e taşınması ve İsrail’in Ulus-Devlet yasasının ilan etmesiyle birlikte iki müteffik, bölgeye dönük radikal adımlar atacaklarının sinyalini verdi. İran Ahvaz’da askeri geçide Millî Ahvaz Direnişi tarafından yapılan saldırının yükselen tansiyondan bağımsız olmadığı öngörülebilir. Çünkü iddiaya göre Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri bu örgüte açık destek vermektedir.

Bu son günlerdeki yaşanan ve İsrail’in içeride uyguladığı politikalara baktığımızda ABD-İsrail-Suudi Arabistan bloğu Suriye’de Ortadoğu’da İran’ın başını çektiği Şii bloğunu ve Rus etkisini zayıflatmak yolunda sert adımlar atacak.

 

Yazar

Batur Kılıç

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!