Doğu Türkistan için 40 dil ve lehçede “Çağrı”

Doğu Türkistan için 40 dil ve lehçede çağrı yapıldı.


Çocuk Vakfı, Dünya Çocuk Elçiliği ve Dünya Doğu Türkistan Dayanışması, “Masumiyetin Öldürüldüğü Her Yer ve Doğu Türkistan İçin 40 Dilde Dünyaya Çağrı” başlıklı bir bildiri yayımladı.

Doğu Türkistan için yapılan çağrı 40 dil ve lehçede yayımlandı ve Birleşmiş Milletlere bağlı örgütlere, insan hakları teşkilatlarına, Türkiye’de elçilikleri bulunan ülke temsilcilerine, ulusal ve uluslararası medyaya duyuruldu.

Ana Teması “Etnik ve Kültürel Soykırım” çağrıda: “Acıdan öylesine büyümüşken DÜNYA: Çoğalmış ve büyümüşken cevapsız sorularımız… Duyuramamışken sesimizi… Bakışamamışken göz göze insan kardeşlerimizle. 2021’e geldik ve DÜNYA kadar büyük yalnızlığımızın adı da Doğu Türkistan! “Nefes almak bu kadar zor mu sizin oralarda? Kardeşinize adıyla seslenmek tehlikeli mi? Eviniz bir tutuk evi, gardiyanı Çinliyken nedir yaşamak? Çin, gizli açık bütün ortaklarıyla sürdürüyor bu soykırımı. Dünya atlasında yer, zaman, dil, inanç, kültür, ülke ve medeniyet ayrımı yapmaksızın: İnsanlık Savunma Hattı kurmaya hazır mısınız?” diye soruldu.

Çağrının yapıldığı dil ve lehçeler şunlar: Almanca, Arapça, Arnavutça, Azerbaycan Türkçesi, Bosnaca, Bulgarca, Çekçe, Çince, Endonezce, Ermenice, Farsça, Felemenkçe, Fransızca, Gagavuz Türkçesi, Güney Azerbaycan Türkçesi, Gürcüce, Hintçe, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Kazak Türkçesi, Kırgız Türkçesi, Korece, Latince, Makedonca, Malayca, Moğolca, Nogay Türkçesi, Özbek Türkçesi, Portekizce, Rusça, Swahilice, Tacikçe, Tatar Türkçesi, Türkçe, Türkmen Türkçesi, Urduca, Uygur Türkçesi, Yunanca.

Dünya Çocuk Elçiliği, Doğu Türkistan Dayanışması Sözcüsü ve Çocuk Vakfı Kurucusu (Türkiye) Mustafa Ruhi Şirin’in 40 dil ve lehçede yayımlanan çağrıya dair yaptığı açıklamada:

“Masumiyetin öldürüldüğü her yer için İnsanlık Savunma Hattı kurulamazsa dünyada insan açığı daha da büyüyecek ve derinleşecek. Doğmuş ve doğacak çocuklarımıza nasıl bir dünya bırakacağımıza karar vermeliyiz. İnsanlığın kalplerini yakınlaştıracağı bir dünya için sesimizi önce masumlara duyurmalıyız.” dedi.

Kaynak: https://www.cocukvakfi.org.tr/masumiyetin-olduruldugu-her-yer-ve-dogu-turkistan-icin-tum-dunyaya-cagri/

Yazar

A. Selim Babaoğlu

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar