Doğu Türkistanlı kadının soykırım kampında olduğu doğrulandı – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)   • Söz Konusu-5: Açık Oturum

Doğu Türkistanlı kadının soykırım kampında olduğu doğrulandı

Başörtüsü taktığı için daha önce de hapsedilen ve bir süredir kendisinden haber alınamayan teknoloji şirketi sahibi Uygur Türkü Gülcemal Ubeydullah’ın soykırım kampında olduğu doğrulandı.

9 Aralık 2019
A. Selim Babaoğlu
Uygur Türkü Kadın soykırım kampında
Guljamal Ebeydulla

 

Özgür Asya Radyosunun çıkan habere göre teknoloji alanında hizmet veren şirket sahibi Gülcemal Ubeydullah’ın (Guljamal Ebeydulla) Çin tarafından soykırım kamplarında olduğu teyit edildi.

Başörtülü olduğu için hedef olmuştu

Aslen Doğu Türkistan’ın Aksu şehrinden olan Gülcemal Ubeydullah haber kaynağına göre başörtüsü taktığı için daha önce de Çin tarafından hedef alınıp hapse atılmıştı.

Gülcemal Ubeydullah’ın kardeşine ile beraber yürüttükleri Şincan İkbal Teknoloji Şirketi isimli bir işyerinin sahibi olduğu bildirildi.

2017 yılında kaybolana kadar bu şirketi yürüttüğü bildirilen Doğu Türkistanlı kadın için 2017 yılından bu yana kaybolduğu bölgedeki soykırım kamplarından bilgi alınmaya çalışıldığı ancak Gülcemal Ubeydullah’ın bu kamplarda tutulduğuna dair bilginin yetkililerce reddedildiği bildirildi.

Nihayetinde Çinli bir memur tarafından Keleng şehrindeki kampta bu isimde birisinin varlığının doğrulandığı dile getirildi.

Ayrıca Özgür Asya Radyosu yetkililerince de başka bir Çinli memurdan Gülcemal’in kamplarda olduğunun doğrulandığı bildiriliyor.

Kaynak: (https://www.rfa.org/english/news/uyghur/owner-12042019160240.html,04/12/2019)

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları