Doğu Türkistanlı kadının soykırım kampında olduğu doğrulandı

Başörtüsü taktığı için daha önce de hapsedilen ve bir süredir kendisinden haber alınamayan teknoloji şirketi sahibi Uygur Türkü Gülcemal Ubeydullah'ın soykırım kampında olduğu doğrulandı.


Uygur Türkü Kadın soykırım kampında

Guljamal Ebeydulla

 

Özgür Asya Radyosunun çıkan habere göre teknoloji alanında hizmet veren şirket sahibi Gülcemal Ubeydullah’ın (Guljamal Ebeydulla) Çin tarafından soykırım kamplarında olduğu teyit edildi.

Başörtülü olduğu için hedef olmuştu

Aslen Doğu Türkistan’ın Aksu şehrinden olan Gülcemal Ubeydullah haber kaynağına göre başörtüsü taktığı için daha önce de Çin tarafından hedef alınıp hapse atılmıştı.

Gülcemal Ubeydullah’ın kardeşine ile beraber yürüttükleri Şincan İkbal Teknoloji Şirketi isimli bir işyerinin sahibi olduğu bildirildi.

2017 yılında kaybolana kadar bu şirketi yürüttüğü bildirilen Doğu Türkistanlı kadın için 2017 yılından bu yana kaybolduğu bölgedeki soykırım kamplarından bilgi alınmaya çalışıldığı ancak Gülcemal Ubeydullah’ın bu kamplarda tutulduğuna dair bilginin yetkililerce reddedildiği bildirildi.

Nihayetinde Çinli bir memur tarafından Keleng şehrindeki kampta bu isimde birisinin varlığının doğrulandığı dile getirildi.

Ayrıca Özgür Asya Radyosu yetkililerince de başka bir Çinli memurdan Gülcemal’in kamplarda olduğunun doğrulandığı bildiriliyor.

Kaynak: (https://www.rfa.org/english/news/uyghur/owner-12042019160240.html,04/12/2019)

Yazar

A. Selim Babaoğlu

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.