Dünya Mas Güreşi Şampiyonası İstanbul’da gerçekleşti

Dünya Mas güreşi şampiyonası İstanbul'da Türkiye'nin ev sahipliğinde düzenlendi.


Mas Güreşi Şampiyonası 18-19 Eylül tarihlerinde İstanbul’da 10’dan fazla ülkenin katılımıyla gerçekleştirildi. Yarışmaya Ukrayna, Rusya, Pakistan, Gürcistan, İran, Kırgızistan, Özbekistan, Macaristan, Slovakya ve Polonya’dan sporcular katıldı.
Mas güreşi (dayak güreşi) eski bir göçebe sporu olmasına rağmen pek popüler bir spor türü değildi. Bu spor şu anda Yakut Türklerinin ulusal sporu olarak adlandırılıyor. Mas güreşi etkinliği Kırgızistan’da 2016 yılında Dünya Göçebe Oyunları’nda icra edilerek dünyaya tanıtılmıştı. Bu seneki yarışmanın Finlandiya’da yapılması planlanıyordu. Ancak koronavirüs salgını nedeniyle ülke şampiyonaya ev sahipliği yapmayı reddetti. Daha sonra Türkiye Cumhuriyeti bu görevi üstlendi ve mükemmel bir seviyede İstanbul’da şampiyonaya ev sahipliği yaptı. Maalesef bu şampiyonaya Türkiye’den hiç sporcu katılmadı. Bunun nedeni, yukarıda da belirtildiği gibi, mas güreşinin henüz yeterince popüler hale gelmemiş olması. Organizatörlerin belirttiğine göre, bu yılki şampiyonaya her zamankinden daha fazla sporcu katıldı.


Kırgızistan’dan bu seferki şampiyonaya 25 sporcu katıldı ve ilk gün üç gümüş ve dört bronz yedi sporcu ödül kazandı. Yarışmanın ikinci gününde Kırgızistan’dan ikisi altın olmak üzere sekiz sporcu madalya kazandı. Erkek sporcular arasında şampiyon 23 yaşındaki Eldos Aytbaev olurken, kadınların şampiyonu ise 19 yaşındaki Kımbat Nurcanova oldu.


İki gün süren yarışmanın organizasyonu mükemmel kalitede gerçekleşti. Şampiyonaya katılan 14 ülkeden en fazla madalyayı Rusya kazanırken, ikinci sırada madalya kazanan ülke Kırgızistan oldu.
Şampiyonanın üçüncü aşamasının Kasım ayında Rusya’nın Moskova kentinde yapılması planlanıyor.

***

(Kırgızistan lehçesinde)

Түркиянын Стамбул шаарында 18-29-сентябрь күндөрү 10дон ашык өлкө катышкан мас-рестлинг (таяк тартыш) чемпионаты болуп өттү. Бул жарышмага Украина, Россия, Пакистан, Грузия, Иран, Кыргызстан, Өзбекстан, Венгрия, Словакия, Польша сыяктуу өлкөлөрдүн спортчулары катышты.
Мас-рестлинг спорту байыркы көчмөндөрдөн калган бир спорттун түрү болсо дагы, дүйнөгө жайылып популярдуу боло баштаганына көп убакыт болгон жок. Бул спорттун түрү азыркы тапта якуттардын улуттук спорту болуп саналат. Алгачкы жолу Кыргызстанда 2016-жылы Дүйнөлүк көчмөндөр оюндарында болуп өткөн. Бул жылы ат салышуу Финляндия өлкөсүндө өтүүсү пландалып жаткан. Тилекке каршы, корона вирус пандемиясынын айынан аталган мамлекет чемпионатты өткөрүүдөн баш тарткан. Кийин бул милдетти Түркия республикасы мойнуна алып, Стамбул шаарында чемпионатты мыкты деңгээлде өткөзүп алды. Кызыгы, Түркиянын атынан бир дагы спортчу бул чемпионатка катышкан жок. Бул көрүнүштүн себеби жогоруда айтылгандай мас-рестлинг азырынча жетиштүү деңгээлде популярдуулукка ээ боло элегинде. Уюштуруучулардын айтымында, бул жолку чемпионатка мурункудан көбүрөөк өлкөнүн спортчулары катышкан.


Кыргыз Республикасынын атынан 25 спортчу катышып, биринчи күнү жети спортчу байгеге жетти. Алардын үчөө күмүш, төртөө коло медаль алса, мелдештин экинчи күнү сегиз спортчу байгеге жетип, алардын экөө алтын медаль утуп алып, чемпион болушту. Чемпиондор- эркектер арасында Элдос Айтбаев болсо, кыз-келиндер арасында Кымбат Нуржанова болушту.


Эки күн бою өткөрүлгөн бул жарышманын уюштуруу иштери да жогорку деңгээлде өттү. Чемпионатка катышкан 14 өлкөнүн ичинен эң көп медаль утуп алган өлкө Россия болсо, экинчи орунда Кыргызстан болду.
Бул чемпионаттын үчүнчү этабы ноябрь айында Россияда, Москва шаарында өткөрүлүүчү пландалууда.

Yazar

MDM

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar