Emekli Amirallerin Bildirisi ve Ülkemizin Huzuru – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Emekli Amirallerin Bildirisi ve Ülkemizin Huzuru   • Alparslan Türkeş

Emekli Amirallerin Bildirisi ve Ülkemizin Huzuru

Millî Düşünce Merkezi de bir sivil toplum kuruluşudur ve düşüncelerini kamuoyuna bildirmekten hiçbir zaman vazgeçmeyecektir. Herkesi daha sorumlu davranmaya davet ederiz.

Türk vatandaşlarının tek başına veya toplu olarak görüşlerini açıklayabilmeleri, anayasanın verdiği bir haktır. 104 emekli amiralin Montrö konusundaki uyarılarını ve Türk ordusuna sızması muhtemel tarikat yapılanması hakkındaki kaygılarını ifade eden bildirileri de bu hak çerçevesinde kaleme alınmış bir bildiridir.

Anayasanın ilgili maddelerinde (madde 25 ve 26), emekli amiraller görüş bildiremez, ilgilileri uyaramaz, gece saatlerinde görüş bildirilemez, duyuru ve bildirilere “Yüce Türk Milletine” diye başlanamaz, şeklinde sınırlamalar yoktur. Olması da düşünülemez. Yasal bir hak siyasete alet edilemez.

Emekli amirallerin bildirisi son derece yumuşak ve nazik bir dille kaleme alınmıştır. İçinde kaba, tehditkâr diye nitelendirilebilecek tek bir kelime yoktur. Sert ve “parmak sallama” gibi tehditkâr ifadeler arayanlar, iktidar yanlılarının bu bildiriye karşı yayımladıkları görüşlere bakmalıdırlar. Bazıları devlet memuru ve siyasete karışması asla kabul edilmeyen yargı mensubu olan iktidar yanlılarının ifadeleri, emekli amirallerimizin üslubuyla kıyas kabul edilemeyecek kadar nobran ve tehditkârdır.

Emekli amirallerin görüş bildirmekten men edilmesi, ülkemizde fikir ve vicdan özgürlüğüne vurulacak en büyük darbelerden biri olur. Bundan böyle hiçbir vatandaş, hiçbir sivil toplum kuruluşu görüşlerini bildiremez hâle gelir. Bu da ancak totaliter rejimlerde görülebilir.

Bildirideki görüş ve kaygılara katılıp katılmamak ayrı bir konudur. Ancak anayasanın bütün Türk vatandaşlarına tanıdığı temel hak ve özgürlüklerden taviz vermemek, totaliter yönetim eğilimlerine yol açmamak için emekli amirallerin bildiri yayımlama hakkı ısrarla savunulmalıdır.

Millî Düşünce Merkezi de bir sivil toplum kuruluşudur ve düşüncelerini kamuoyuna bildirmekten hiçbir zaman vazgeçmeyecektir. Herkesi daha sorumlu davranmaya davet ederiz.

Türk Milletine saygıyla duyurulur.

Millî Düşünce Merkezi

5 NİSAN 2021

 

Yorum yapın!

Comment *

 1. Kutlarım ,Siyasi kaygı olmadan Milli bir ses duymak ne güzel. Türkçü olup ta ne şiş yansın ne kebap mesajları kınıyorum. Amirallerin demokrasi haklarını kullanmalarını savunuyorum. Bunca ülkeye TC ye verdikleri zararları belirtmek uyarmak her Türküm diyen vicdanın sesi olmalı.

 2. Bu sabah bildiri konusunda Bahçeli, Akşener’in acıklamalarinı televizyondan kendi sesinden dinleyince; feysbuk sayfamda bildiriğinin ıçeriği ile sınırlı düşüncemi açikladım.
  Arkadan, Türkocağı Genel Merkezimizin konuya ilişkin açiklamasını okudum, dehşete düştüm ve düşünce sağlığımdan şuphe ettim.
  Tiwiterden;
  Bildiriğin içeriği ile ilgili olarak;
  Türkocağı Gen. Merkezimizin açıklamasındaki ilkelere aynen katılıyorum da ; bildiri metninin hangi gayrımilli ifadesi, ocaklılar adına bu açıklamayı gerekli kıldı? 12 Eylül sonrası İzmir Türkocağı kurucusu ve başkanı olarak bu bildirideki milli duyarlıklara ve yonetimi uyarının.. altinı imzalarım diye tepki verdim.
  Bunun sikıntısı ıcerisindeyken Milli Düşünce Merkezimizin konuya ilişkin açıklamasina rasladım.
  Allah razı olsun ve fikri sağlılığımın yerinde olduğunu sayenizde farketim, ayrıca açiklamanızdan onur duydum, yüreğimi soğuttunuz.
  Rabmetli Türkeş Bey’in 1968 deki E.Ü deki konferansı sonrası, Bornova’da bir evde 20 kisilik sohbetinde ülkücülüğü, ülkü ocağı ve birliğini ilk defa bizzat Türkeş Bey’den duydum ve öğrendim. Ülkü Ocağı ve birliginin tuzüğünü teslim alan heyette olma sansıyla;
  İzmir’de 1968 de ilk Ülkü Ocakları ve Ülkü Ocakları Birliginin kurucularndan ilk yönetim kurulu ve 70-71 yillari birlik başkanı olarak; Türkeş Bey’in 68 deki E.Ü deki konferansı sonrası 20 kisilik özel sohpetinde ülkücülüğü, ülkü ocaklari ve birliğini ilk defa rahmetliden duymuş;
  Müteakiben,büyük saygı duydugum Sadi Ağabey’imin tabir caizse rahle-i tedrisatindan geçme bahtiyarligını yaşamış, 75 yaşında bir kardeşiniz olarak;
  Ögretilen ve yillarca öğrettiğim bu yaşıma kadar dava olarak kabullendiğim;
  Yaşam bicimi yapma mücadelesi verdiğim Milli Ülkü Mefküre Felsefem mi sulandı yoksa diye, düştüğüm sıkintıdan sayenizde kurtuldum.
  Başta Sadi Ağabey’im olmak üzere hepinize saygılarimı, teşekkürlerimi ve tebriklerimi sunar;
  Allah’tan hayirlı sağlıklı bir yasam ve bâsarı temennilerimi sunarim.
  Dr. Müh. Sabahittin Çenet

 3. Demokrasi Hukuk İnsan hakları Sivil Toplum Akıl Bilim Hukuk Demokrasi Demokratik Hukuk Devleti

 4. Bu kadar önemli bir konuda görüş bildirilmeyecek te ne olduğunda görüş bildirilecek. “Milli Düşünce Merkezi” tam da adına layık olarak görüşlerini Türk Milletiyle paylaşmakta. Yanınızdayız. Var olun.

 5. Abd’nin verdiği silah ve destekle Pkk’nın devlet kurmasını tercih eden Türker ertürk ve Atilla kıyat gibi kişilerden oluşan bir listeyi destekliyor musunuz?

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!